Sosyal medya rol modelleri ve beden eğitimi değerleri: Sporcu imajı algısının öğrenci spor değerlerine etkisi
Social media role models and physical education values: The effect of athlete image perception on students' sport values
  1. Tez No: 995800
  2. Yazar: EMRE BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sosyal medya aracılığıyla aktarılan sporcu imajlarının ve sporcuların rol model olarak algılanmasının lise öğrencilerinin sporcu değer yönelimleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Alanyazında sosyal medya rol modellerinin sporla ilişkili değerler üzerindeki etkisini doğrudan ele alan çalışmaların sınırlı olması, bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Amaç: öğrencilerin sosyal medyada takip ettikleri sporcularla kurdukları etkileşim ve rol model algılarının sporcu değer yönelimlerini ne düzeyde yordadığını belirlemektir. Araştırma nicel yöntemlerden ilişkisel tarama deseninde yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2025–2026 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Trabzon ili Ortahisar ilçesinde öğrenim gören, lisanslı olarak spor yapan ve sosyal medya kullanan toplam 483 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Sporcu Değer Yönelimi Ölçeği ve Sosyal Medyada Sporcu Etkileşimi ve Rol Model Algısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, çarpıklık ve basıklık değerleri, Pearson korelasyon katsayısı, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit ve hiyerarşik doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular, etkileşim davranışı ile rol model algısı arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Sosyal Medyada Sporcu Etkileşimi ve Rol Model Algısı toplam puanı ile sporcu değer yönelimi arasında orta düzeyde ve pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca sosyal medyada sporcularla etkileşim ve rol model algısının, sporcu değer yönelimini anlamlı ve pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir. Sonuç: Sosyal medyada sporcularla kurulan etkileşimler ve sporcuların rol model olarak algılanması, ergenlerin spora ilişkin değer yönelimlerini destekleyen önemli bir dijital sosyalleşme ve değer aktarım alanı oluşturmaktadır. Bu bulgular, beden eğitimi öğretmenleri, program geliştiriciler ve aileler için sosyal medyanın değerler eğitimi bağlamındaki rolünün daha bilinçli biçimde ele alınmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of athlete images conveyed through social media and the perception of athletes as role models on high school students' sport value orientations was examined. The limited number of studies in the literature that directly address the impact of social media role models on sport-related values constitutes the main problem of this research. Purpose: The purpose of this study is to determine the extent to which students' interaction with athletes they follow on social media and their perceptions of athletes as role models predict their sport value orientations. The study was conducted using a correlational survey design within the quantitative research approach. The sample consisted of 483 high school students who were licensed athletes, active users of social media, and enrolled in schools in the Ortahisar district of Trabzon during the 2025–2026 fall semester. Data were collected using the Demographic Information Form, the Sport Values Orientation Scale, and the Social Media Athlete Interaction and Role Model Perception Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, skewness and kurtosis values, Pearson correlation coefficients, one-way analysis of variance (ANOVA), and simple and hierarchical linear regression analyses. Findings: indicated a moderate and positive significant relationship between interaction behavior and role model perception. A moderate and positive significant relationship was also found between the total score of Social Media Athlete Interaction and Role Model Perception and sport value orientation. Furthermore, social media interaction with athletes and role model perception were found to significantly and positively predict sport value orientation. Conclusion: Interactions with athletes on social media and the perception of athletes as role models constitute an important digital socialization and value transmission context that supports adolescents' sport-related value orientations. These findings may contribute to a more informed consideration of the role of social media in values education by physical education teachers, curriculum developers, and families.