Self-harm and Suicidal Behaviour in South Asian Communities in the UK: Perspectives of South Asian Individuals and Health Professionals
Birleşik Krallık'taki Güney Asya Topluluklarında Kendine Zarar Verme ve İntihar Davranışı: Güney Asyalı Bireylerin ve Sağlık Profesyonellerinin Bakış Açıları
- Tez No: 995809
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRAT HUSAIN, PROF. DR. MARİA PANAGİOTİ, DR. SALLY GİLES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Manchester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Arka plan: İntihar ve kendine zarar verme, kritik ruh sağlığı sorunlarıdır. Oranlar, risk faktörleri, koruyucu faktörler, sağlık hizmetlerine erişim ve alınan hizmetin kalitesi etnik kökene göre değişebilir. Kendine zarar verme yaşantısı olan Güney Asyalı kişilerin deneyimlerini ve bakış açılarını, ayrıca kendine zarar verme ve intihar nedeniyle Güney Asyalı hastalara destek olan sağlık profesyonellerinin görüşlerini inceleyen nitel araştırmalar yetersizdir. Amaçlar: Bu tezin amaçları: (a) Birleşik Krallık'ta yaşayan Güney Asyalı bireylerde kendine zarar verme ve intiharı anlamak için nitel kanıtları sistematik olarak gözden geçirmek, (b) kendine zarar verme yaşantısı olan Güney Asyalı kişilerin bakış açısından kendine zarar verme deneyimlerini; nedenlerini, iyileşme hikayelerini ve profesyonel hizmetlerin rolünü incelemek, (c) kendine zarar verme ve intiharla başa çıkan Güney Asyalı hastaları desteklemede sağlık profesyonellerinin klinik uygulamalarını anlamak ve kültürel açıdan duyarlı klinik uygulamayı geliştirmeye yönelik önerilerini incelemektir. Yöntemler: Birleşik Krallık'taki Güney Asyalı bireylerde kendine zarar verme ve intihar üzerine nitel kanıtlara yönelik sistematik derleme ve meta-sentez yapılmıştır. Meta-sentez için meta-etnografik yaklaşım seçilmiştir. Kendine zarar verme yaşantılarını inceleyen nitel çalışma, Birleşik Krallık'ta yaşayan Güney Asyalı bireylerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak yürütülmüştür (N=11). İkinci nitel çalışma, kendine zarar verme ve intihar davranışı tedavisinde Güney Asyalı hastalara destek olan sağlık profesyonelleriyle (N=21) yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeleri içermektedir. Her iki çalışmada da veri analizi için yansıtıcı tematik analiz kullanılmıştır. Bulgular: Sistematik derleme, kendine zarar verme ve intiharın literatürde kendine zarar vermenin nedenleri, işlevleri ve kendine zarar vermeden iyileşme temelinde tartışıldığını göstermiştir. Güney Asyalılar için başlıca sosyal stresörler; sosyal, politik ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini içermektedir. Kendine zarar vermenin yaşantılanan deneyimlerine yönelik nitel çalışma; kendine zarar vermenin nedenlerini, iyileşme sürecini ve kültür ile ruh sağlığını değerlendirmiştir. İkinci nitel çalışma ise sağlık profesyonellerinin Güney Asyalı bireylerle yürüttüğü mevcut psikolojik uygulamalara işaret etmiştir. Sonuç: Güney Asyalı bireyler, ruh sağlığının sosyal ve kültürel boyutlarının sağlık profesyonelleri tarafından tanınmasını ve dikkatle ele alınmasını önemsemektedir. Sağlık profesyonelleri, sağlık hizmetlerinin Güney Asyalı hastaların ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak şekilde uyarlanmasının önemini vurgulamıştır. Kültürel yetkinlik geliştirmek için eğitim ve süpervizyon alma gerekliliğini öne çıkarmışlardır. Bulgular, kendine zarar verme ve intihar tedavisinde Güney Asyalı bireyler için kişi merkezli ve kültürel açıdan duyarlı psikolojik hizmetlerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Suicide and self-harm are critical mental health challenges. The rates, risk factors, protective factors, access to health services and the quality of service received may vary by ethnicity. There is a lack of qualitative research exploring the experiences and perspectives of South Asian people with lived experiences of self-harm and the views of health professionals who supported South Asian patients for self-harm and suicide. Aims: The Thesis aims to (a) systematically review the qualitative evidence to understand self-harm and suicide among South Asian individuals who live in the UK, (b) explore the experiences of self-harm, including reasons, recovery stories, the role of professional services from the perspective of South Asian people with lived experience of self-harm, (c) understand the health professionals' clinical practices in supporting South Asian patients dealing with self-harm and suicide, and explore their recommendations for improving culturally sensitive clinical practice. Methods: A systematic review and meta-synthesis of qualitative evidence on self-harm and suicide in South Asian individuals in the UK was conducted. A meta-ethnographic approach was chosen for meta-synthesis. A qualitative study of the lived experiences of self-harm was carried out by conducting semi-structured interviews with South Asian individuals in the UK (N=11). The second qualitative study included semi-structured interviews with health professionals (N=21) who supported South Asian patients in self-harm and suicide behaviour treatment. Reflective thematic analysis was used for data analysis in both studies. Results: The systematic review revealed that self-harm and suicide have been discussed in the literature based on reasons for, functions of, and recovery from self-harm. Major social stressors for South Asians included social, political and gender inequalities. The qualitative study on lived experiences of self-harm evaluated reasons for self-harm, recovery journey, and culture and mental health. The second qualitative study indicated health professionals' current psychological practices with South Asian people. Conclusion: South Asian individuals value the social and cultural aspects of mental health being recognised and carefully addressed by health professionals. Healthcare professionals emphasised the importance of adjusting healthcare services to better meet the needs of South Asian patients. They highlighted the need to receive training and supervision to build cultural competence. The findings could contribute to the enhancement of person-centred, culturally sensitive psychological services for South Asian individuals in self-harm and suicide treatment.