DEATH WISH IN POEMS OF ANNE SEXTON AND STEVIE SMITH
Anne Sexton ve Stevie Smith'in Şiirlerinde Ölüm Arzusu
  1. Tez No: 995808
  2. Yazar: SHAYMAA SHAREEF MOHAMMED ALSALIHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Anne Sexton ve Stevie Smith'in şiirlerinde yer almış olan Freud'un psikanalizindeki ölüm arzusunu temel alarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın başlıca konuları; yazarların kişisel hayatını ve zihnin psikolojik durumunu incelemek, ölüm arzusunun arkasındaki başlıca nedenini ortaya çıkarmak ve bu arzuyu şairlerin şiirlerinde nasıl yansıttıklarını göstermektir. İlk bölümde Freud'un ölüm arzusu teorisini açıklanmış, ölüm isteğinin ana sebeplerini ve bilinçdışı zihnin bu isteği nasıl geliştirdiğini ortaya koyarak ölüm kavramına kısa bir giriş sunmaktadır. İkinci bölümde ise Amerika'da bir akım olan ittiraf şiiri, Anne Sexton'ı ve Stevie Smith'in ölüm arzusunu, şiirlerinde nasıl itiraf ettiğini ele almaktadır. Ayrıca açık bir şekilde şairin kişisel deneyimlerini ortaya çıkarmak ve okuyucuya ölüme olan bu isteğin ardındaki içsel nedenini keşfetme olanağı vermektedir. Sexton, hayattaki mücadelelerini ortaya koyar ve ölümü kendisini kurtaracak bir tanrı olarak görmektedir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise şairlerin seçilmiş şiirleri, ölüm arzularının nedenlerini ortaya koymak için Freud'un pskoanalitik teorisi ışığında analiz edilmiştir. Kısacası Sexton ve Smith'in ölümün en büyük ilham perisi olduğu söylemektedirler. Onlar ölümün hoş karşılanan bir teslimiyet olduğunun yanında, insan hayatını sona ulaştıran huzurlu bir hediye olarak göstermişlerdir. Psikanaliz, her iki yazarın da“önceki duruma dönme”isteğini itiraf ettikleri kendi kendini analiz etme yöntemi olarak işlev görmektedir. Böylece onlar, ölümün kendileri için iyi bir arkadaş olduğunu tavsir etmektedirler. Sonuç olarak bu çalışma, her iki şairin de sefil ve berbat giden bir yaşantıdan kurtulmanın, rahata ve huzura kavuşmanın tek yolunun ölüm olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
his study aims at analyzing Anne Sexton and Stevie Smith's obsession with death as established in their poetry, concentrating mainly on Freud's psychoanalysis of the death drive. Examining the writers' personal life and psychological state of mind, revealing the main reason behind their desire to die, and describing the way they reflected this death wish in their poems are the major concerns of this study. The first chapter presents a brief introduction to the concept of death, explaining Freud's theory of death drive and presenting the main reasons for wishing to die and how the unconscious mind develops this desire. The second chapter discusses the American confessional poetess Anne Sexton and how she confesses her death wish in her poems. Evidently, revealing her personal experience enables the reader to discover the inner reason behind this lust for death. The third chapter deals with the English Poet Stevie Smith who successfully admits her death wish in her poems. She reveals her struggles in life and views death as a god who can save her. In both chapters two and three, the poets' selected poems were analyzed in the light of Freud's psychoanalysis theory to display the reason for their death wish. In short, it could be asserted that death became Sexton and Smith's greatest muse; they depict death as a welcome release and a gift for man which provides a peaceful end to life. The psychoanalysis acts as a mean of self-analysis, where both writers confess their desire to 'return to an earlier state', thus presenting death as a kinder and desired friend to be with. Finally, the study concludes that both poets desire death because they want peace and relief from their miserable life.