Yeni medya sanatında hikâye anlatıcılığı: Refik Anadol örneği
Storytelling in new media art: The case of Refik Anadol
  1. Tez No: 995811
  2. Yazar: SONAT ERGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dijital teknolojilerle birlikte şekillenen sanat üretim süreçlerinin, yeni medya sanatında hikâye anlatımını nasıl dönüştürdüğünü incelemektedir. Bu bağlamda, Refik Anadol'un Inner Portrait (Portreler: İç Dünyaya Yolculuk) adlı eseri örnek olay olarak ele alınmış; anlatının veri, algoritma, mekân ve izleyici etkileşimi üzerinden nasıl kurulduğu analiz edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; doküman analizi, tematik analiz ve anlatı analizi birlikte kullanılmıştır. Bu doğrultuda eserin üretim süreci, sergilenme bağlamı ve izleyici deneyimi çok katmanlı biçimde değerlendirilmiştir. Refik Anadol ile gerçekleştirilen yapılandırılmış görüşmeden elde edilen veriler ise veri üçgenlemesi yaklaşımı doğrultusunda, analiz sürecinde ulaşılan bulguların karşılaştırmalı biçimde incelenmesine olanak sağlamıştır. Anlatının sanatçı tarafından tasarlanan bir sistem içinde nasıl kurulduğu ele alınırken, özellikle algoritmik süreçler ile izleyici deneyiminin rolü üzerinde durulmaktadır. Bu yaklaşım, anlatı kavramının yeniden düşünülmesine yönelik bir perspektif geliştirmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın bulguları, yapay zekâ ve veri odaklı sanat pratiklerinde anlatının önceden belirlenmiş bir hikâye kurgusu yerine, verinin akışıyla biçimlenen ve izleyici deneyimi içinde anlam kazanan açık uçlu bir yapı sergilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how artistic production processes shaped by digital technologies have reconfigured storytelling practices in new media art. Focusing on Refik Anadol's Inner Portrait as a case study, the research examines how narrative structure emerges through data processing, algorithmic systems, spatial configuration, and modes of audience engagement. The study is grounded in a qualitative research design that integrates document analysis, thematic analysis, and narrative analysis. Within this methodological framework, the artwork's production process, exhibition environment, and the dynamics of viewer experience are examined through a layered analytical perspective. Data derived from a structured interview with Refik Anadol are evaluated through a process of data triangulation, enabling a critical reassessment of the analytical findings. The analysis explores how narrative form develops within an artist-designed computational system, with particular attention to the function of algorithmic operations and the experiential dimension of audience interaction. This approach invites a reconsideration of narrative as a conceptual category in the field of digital art. The findings indicate that in AI-driven and data-oriented artistic practices, narrative is not organized around a fixed or predetermined storyline. Rather, it takes shape as an open and dynamic structure generated through data flow and actualized through the perceptual and embodied engagement of the viewer.