Bilinç ve irade tartışmaları kapsamında yapay zekâ ve cezaî sorumluluk
Artificial intelligence and criminal liability within the debates of consciousness and will
  1. Tez No: 995824
  2. Yazar: GÖKÇE SERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KETİZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Hukuk, bilinç ve irade sahibi olup, özgür seçimlerle kararlar alabilen, haklara ve borçlara sahip birey varsayımına dayalı kurgusal bir yapıdır. Modern hukuk sistemlerinin öznesi olan hukukî kişilik, temelini bu anlayıştan alır. Hâlbuki hukukun ve ceza hukukunun dayanak noktaları olan, ceza hukuku failinin sahip olduğu varsayılan bu unsurlardan bilincin ne olduğu ve iradenin özgür olup olmadığı belirsizdir. Modern hukukî yapı, tarihsel süreç içinde bazı olguların diğerlerine galip gelmesiyle doğmuş ve egemenlik kurmuştur. Pek çok farklı derin sebep arasından üretim, dolaşım ve bölüşüm ilişkileri, bu çalışmanın kerterizi olarak seçilmiştir. Zira bu ilişki biçimleri, avcı toplayıcı dönemde de günümüzün teknoloji çağında da insan ilişkilerini ve dolayısıyla hukuku yönlendirmiş ve dönüştürmüştür. Bu dönüşüm içerisinde hukuk, başlarda yavaş yavaş ilerleyen, ancak özellikle geçtiğimiz yirmi yılda gelişim hızı katmerlenen teknolojiye yetişmekte güçlük çekmektedir. Sıradan hayatın içine geri dönüşü olmayan biçimde yerleşen yapay zekâ, henüz tüm yönleriyle anlaşılamamışken, suça sebep olmaya başlamıştır. İnsanın suç işleme sebeplerinin, fail ile fiil arasındaki psişik bağın ne olduğu tam anlamıyla açığa çıkarılamamışken, insan olmayan bir olgunun, insanları taklit ederek zarar vermeye başlaması düşündürücüdür. Suça sebep olan yapay zekâya, ceza hukukunun klasik yöntemleri cevap vermekte güçlük çektiği için, dünyanın dört bir yanında ceza hukukçuları çözüm aramaktadır. Böylesine alışılmışın dışında bir olgunun, her yönüyle anlaşılabilmesi için dokunduğu her alanın kabaca bilinmesi gerekmektedir. Yapay zekânın sebep olduğu suçların sorumluluğu konusunda geniş vadeli ve çok yönlü düşünülmeli, yapay zekânın yalnızca faydalarına odaklanmaktan kaçınılmalı ve yapay zekânın bünyesinde barındırdığı tehlikenin, onu yönlendirecek insanların tehlikeliliğiyle birleştiğinde yol açacağı zararlar göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Law is a fictional construct based on the assumption of an individual who possesses consciousness and will, is capable of making decisions through free choice, and holds rights and obligations. Legal personality, the subject of modern legal systems, is based on this understanding. However, it is unclear what consciousness is and whether free will exists among these elements, which are the cornerstones of criminal law and are assumed to be possessed by the perpetrator of a crime. The modern legal structure emerged and became dominant through the triumph of certain phenomena over others in the course of history. Among many different underlying causes, the relationships of production, circulation, and distribution have been selected as the focus of this study. Because these forms of relationship have guided and transformed human relations and law, both in the hunter-gatherer period and in today's technological age. Within this transformation, law has struggled to keep pace with technology, which initially progressed slowly but has accelerated dramatically, especially over the past twenty years. Artificial intelligence, which has become irreversibly embedded in everyday life, has begun to cause crime even before it has been fully understood in all its aspects. It is striking that a non-human entity can cause harm by imitating humans, while the roots of criminal behaviour and the perpetrator-act connection remain unclear. As classical methods of criminal law struggle to respond to artificial intelligence that causes crime, criminal lawyers around the world are seeking solutions. In order to fully understand such an unconventional entity, it is necessary to have a rough understanding of every area it touches. The responsibility for crimes caused by artificial intelligence must be considered in a broad and multifaceted manner, avoiding a focus solely on the benefits of artificial intelligence. The dangers inherent in artificial intelligence, combined with the dangerous nature of the people who direct it, must not be overlooked.