Metabolik sendrom ve sigara ilişkisi
The relationship between metabolic syndrome and smoking
- Tez No: 995848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT SUHER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Metabolik sendrom sıklığı ve sebep olduğu morbidite, mortalite nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir. Etyolojisinde yaşam şekli ve alışkanlıkların önemli rolü bulunmaktadır. Bunlardan birisi sigara olarak düşünülmektedir. Sigara dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Sigaranın birçok hastalıkla yakın ilişkisi bilinmektedir. Metabolik sendrom ve sigara ilişkisi hakkında yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar saptanmıştır. Bu çalışmada sigaranın metabolik sendrom üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Propsepektif, kesitsel olarak yapılan çalışmaya, NCEP ATP III metabolik sendrom kriterlerini karşılayan 92 sigara içen, 94 sigara içmeyen toplam 186 hasta alındı. Malignite öyküsü, enfeksiyonu, romatizmal hastalık öyküsü, hipertiroidi, hipotiroidi, kronik böbrek hastalığı, tip 2 DM, anemisi olan kişiler çalışma dışında bırakıldı. Metabolik sendrom tanı kritelerini karşılayan hastaların yaş, cinsiyet, eğitim durumu kaydedildi. Aile öyküsünde diyabet, HT, hiperlipidemi ve obezite olup olmadığı kaydedildi. Sigara içen hastaların içme miktarı paket/yıl hesabı üzerinden yapıldı. Hastaların kilo(kg), boy(cm), BKİ ( kilo(kg)/boyun(m2) ), bel çevresi(cm), kalça çevresi(cm), BKO (bel çevresi/kalça çevresi) parametreleri ölçüldü. Tüm hastaların en az 10 dakika istirahat sonrası kan basınçları ölçüldü ve EKG'leri çekildi. EKG'de kalp atım sayısı, PR ve QTc mesafeleri hesaplandı. Tüm hastaların kanları 12 saatlik açlık sonrası alındı. Alınan kanlardan serum glukoz, üre, kreatinin, lipid paneli, Ürik asit, hsCRP, fibrinojen, insülin, Hemogram, Sedimentasyon hızı bakıldı. HOMA indeksleri hesaplandı. Framingham KAH risk skorlaması yöntemiyle 10 yıllık KAH riski hesaplandı. Sonuçlar: Sigara içen metabolik sendromlu kişilerde olumlu olarak bel çevresi, açlık kan şekeri ve kalp hızı anlamlı olarak düşük saptandı(P<0,005). Bu olumlu anlamlı düşme kadınlarda daha belirgin olarak gözlendi. Sigara içenlerde olumsuz olarak HDL düzeyi düşük, PR mesafesi ve WBC değerleri daha yüksek saptandı(P<0.05). HDL düzeyleri açısından düşme erkeklerde istatiksel anlamlı olarak saptanırken(P<0,05), kadınlar arasında fark gözlenmedi(P>0,05). PR mesafesi için kadınlarda anlamlı olarak yükselme gözlenirken(P<0,05), erkekler açısından fark gözlenmedi(P>0,05) . TG, CRP, kan basıncı, fibrinojen, HOMA indeksi, QTc mesafesi değerleri açısından her iki grup arasında fark saptanmadı(P>0,05). Sigaranın bu etkileri düşünüldüğünde halkımız için metabolik sendrom açısından her iki cinsiyette olmakla beraber özellikle kadınlarda koruyucu olduğu düşünüldü. KAH riski açısından her iki grup arasında fark saptanmadı ancak sigara içenlerin metabolik değerlerindeki düzelmenin KAH risk skoruna yansıtılmaması nedeniyle fark olmadığı düşünüldü. Klinik ve istatiksel olarak anlamlı olan değerlerin KAH riskinde azalma yapacağı düşünülebilir. Sigaranın tüm etkileri düşünüldüğünde sigara içilmesi önerilemez ancak metabolik değerlerdeki düzelmenin mekanizmasının araştırılması metabolik sendrom patogenezi ve tedavisinde yararlı olabilir. Bu nedenle sigara ve metabolik sendrom ilişkisi konusunda ileri çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Metabolic syndrome a major public health problem due to its high frequency and associated morbidity, mortality. Lifestyle and habits have important role in the etiology of this syndrome. One of them is considered as smoking. Cigarette smoking is very common in the world. It is known that smoking is closely associated with many diseases. In studies about the relationship between metabolic syndrome and smoking, different results were determined. The main goal of this study is to investigate the effect of smoking on metabolic syndrome. Materials and Methods: Prospective, made as a cross-sectional study, 92 smokers, 94 non-smoker total 186 patients, who met criteria for NCEP ATP III metabolic syndrome, were included. People with a history of malignancy, infection, a history of rheumatic disease, hypothyroidism, chronic renal disease, type 2 DM and anemia were excluded from this study. The patients that met metabolic syndrome diagnostic criteria were taken and their age, gender and level of education were recorded. Diabetes, hypertension, hyperlipidemia, and obesity in the history of family was checked, their presence or absence were recorded. In patients who have smoking habit the amount of smoking were calculated by packs / year. Patients' weight (kg), height (cm), BMI (weight (kg) / neck (m2), waist circumference (cm), hip circumference (cm), waist to hip ratio circumference parameters were measured. After resting for at least 10 minutes, all patients blood pressures were measured and ECG's were taken. In ECG heart rate, PR and QTc interval were calculated. All patients blood samples were taken after 12 hours of fasting. From the received blood serum glucose, urea, creatinine, lipid panel, uric acid, hsCRP, fibrinogen, insulin, hemogram, sedimentation rate were measured and HOMA index was calculated. By the method of Framingham CAD(coronary artery disease) risk scoring, patients 10 years risk of CAD was calculated. Results: In persons with metabolic syndrome who have smoking habit waist circumference, fasting blood sugar and heart rate was detected significantly lower (P<0,005). This positive significant decrease was observed more pronounced in women. In smokers lower levels of HDL, higher PR distance and WBC values were observed as the negative part (P<0.05). A statistically significant decrease in HDL levels in men was observed (P<0,05); however, there is no significant difference in women(P>0,05). For PR distance a significant increase in women was observed (P<0,05), no difference was observed in men (P>0,05) .A significant difference was not observed in TG, CRP, blood pressure, fibrinogen, HOMA index, the QT interval between the two groups(P>0,05). Considering the effects of smoking in terms of metabolic syndrome, smoking was thought as protective in both sexes but particularly for women. In terms of risk of CAD, there was no difference observed between two groups because the improvement in metabolic values in smokers were not taken into account in CAD risk scores. It will be considered that clinically and statistically significant values about metabolic syndrome should cause reduction in risk of CAD. Considering all the effects of smoking cigarette smoking cannot be recommended, but investigating the mechanism of the improvement in metabolic values may be useful for the metabolic syndrome pathogenesis and its treatment. Therefore, further studies should be performed about the relationship between smoking and metabolic syndrome.