Dentin bondinglerin pulpa üzerindeki etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopatologic evaluation of the effects of dentin bondings on pulp
  1. Tez No: 99585
  2. Yazar: YUSUF BURAK BATUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELMİN AŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
70 ÖZET Çalışmamız, ortodontik amaçla çekimi gereken 66 adet alt ve üst birinci küçük azı dişinde yapılmıştır. Bu çalışmayı planlamamızdaki amaç,“Bond-1”dentin bonding ajanı ile sertleşen tipte bir kalsiyum hidroksit preparatı olan“Dycal”ın, V. sınıf derin dentin kavitelerinde endirekt kuafaj materyali olarak kullanıldıklarında pulpa üzerinde oluşturdukları reaksiyonların klinik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve ayrıca bu iki endirekt kuafaj materyaline ait sonuçlarının birbirleri ile karşılaştınlmasıdır. Çalışmamız deney ve kontrol olmak üzere 2 grup ve bu gruplara ait 7, 30 ve 90 günlük üç zaman aralığında gerçekleştirilmiştir. 7 günlük zaman aralığında deney grubundan 14 dişe“Bond-1”bonding ajanı, kontrol grubundan 8 dişe ise“Dycal”preparatı +“Bond-1”uygulanmıştır. 30 günlük zaman aralığında deney grubundan 14 dişe“Bond-1”bonding ajanı, kontrol grubundan 8 dişe“Dycal”preparatı +“Bond-1”uygulanmıştır. 90 günlük zaman aralığında deney grubunda 14 dişe“Bond-1”bonding ajanı, kontrol grubundan 8 dişe“Dycal”preparatı +“Bond-1”uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubuna ait toplam 66 diş yukanda belirtilen süreler sonunda çekilmiştir. Klinik başarı, endirekt kuafaj uygulaması sonrasında, dişlerde ağrı olmamasına, vitalite testlerine pozitif cevap verilmesine, perküsyonda ağrı olmamasına ve radyolojik incelemelerde patolojik herhangibir bulguya rastlanmamasına göre değerlendirilmiştir.71 Histopatolojik değerlendirilmeler için, dişler çekildikten hemen sonra %10'luk tamponlanmış formalin solüsyonuna konup bekletilerek fiksasyon sağlanmıştır. Dişler daha sonra dekalsifikasyon işlemi için bire birlik %50'lik formik asit ve %20'lik sodyum sitrat karışımında bekletilmiştir. Rutin doku takibinden geçirilen dişlerden daha sonra parafin bloklar hazırlanmıştır. Bu bloklardan 5-7 mikron kalınlığında kesitler hazırlanmıştır. Bu kesitler daha sonra hematoksilen-eosin,“Brown-Brenn”ve“Masson tri-chrome”boyama yöntemleri ile boyanmıştır. Histopatolojik incelemede iltihapsal cevap, bağ dokusu organizasyonu, tamir dentini birikimi ve bakteri boyanması değerlendirilmiştir. Belirlenen kriterlere göre yapılan histopatolojik değerlendirmelerin sonucunda“Bond-1”ile endirekt kuafaj yapılan gruptaki dişlerde tüm zaman aralıklarında yanlızca 2 dişte şiddetli pulpa iltihabına rastlanmıştır. 7 günlük zaman aralığında her nekadar tamir dentini birikimine rastlanmasa da 30 günlük grupta 9, 90 günlük grupta ise 13 dişte tamir dentini birikimi gözlenmiştir. Deney grubuna ait 42 olgudan altısında bakteri boyanmasına rastlanmıştır. Bu 6 vakadan 30 günlükte bir adet ve 90 günlük grupta bir adet olmak üzere 2 tanesinde bakterilerin dentin kanallarına kadar ulaştığı tespit edilmiştir. Kavite tabanına“Dycal”preparatının uygulandığı kontrol grubunda ise hiçbir dişte ne orta şiddetli ne de şiddetli pulpa iltihabına rastlanmamıştır. Bu gruptaki 24 dişten yanlızca 30 ve 90 günlük zaman aralığında bulunan birer dişte pozitif bakteri boyanmasına rastlanmıştır.“Dycal”preparatının uygulandığı 7 günlük grupta hiçbir dişte tamir dentini birikimi gözlemlenmezken, 30 günlük grupta 5 dişte, 90 günlük grupta ise 8 dişte tersiyer dentin varlığı tespit edilmiştir. 7 günlük deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel değerlendirmede histopatolojik kriterler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. 30 günlük gruplarda pulpada gelişen iltihabi reaksiyonlar ve bağ dokusu organizasyonu açısından“DycaTile ”Bond-1“ arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu ve ”Dycal“ın daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. 90 günlük gruplar arasında ise72 yanlızca bağ dokusu organizasyonu açısından ”Dycal“ lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının birbirleri arasında yapılan istatistiksel değerlendirmede yanlızca tamir dentini birikimi açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Klinik başarı açısından deney ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının klinik ve histopatolojik değerlendirmelerinin sonuçlarının birbirleri ile uyumlu olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgularda, endirekt kuafaj materyali olarak kullanılan ”Dycal“ preparatınm başarılı sonuçlar verdiği doğrulanmış ve ”Bond-1" dentin bonding ajanının uygulandığı grupta da kontrol grubununkine benzer sonuçlar alınarak endirekt kuafajda bir alternatif olabileceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY 66 maxillary and mandibullary human first premolars scheduled to be removed for orthodontic purposes, were used in this study. A dentin bonding agent (“Bond-1”) and a calcium hydroxide cement (“Dycal”) were placed as indirect capping materials. The purpose of the present study was to evaluate the histologic and clinical response of pulpo-dentin complex to a dentin adhesive application in GCCp v-ioaa v cavm&s pciiuiiucu 111 uuiuaii ıccuı The present study was performed on two groups of teeth divided into 3 different time intervals. Experimental Group (Group DA: dentin adhesive + resin) 7 days 14 teeth 30 days 14 teeth 90 days 14 teeth Control Group (Group CH: calcium hydroxide cement + dentin adhesive + resin) 7 days 8 teeth 30 days 8 teeth 90 days 8 teeth Teeth in Group DA and CH were extracted at the end of these time periods.74 The criteria for clinical success were being asymptomatic, non-sensetive to percussion, responding positively to vitality tests and showing no radiographically pathologies. For the histopathological evaluation, following extraction teeth were stored in 10% formalin fixative solution. The specimens were then demineralized with equally mixed 50% formic acid and 20% sodium citrate solution, and prepared according to normal histologic techniques and embedded in paraffin. 5-7 micrometer thick sections were cut parallel to the main axis of the tooth. The slides were stained with hematoxylin and eosin (H/E), Masson's trichrome and Brown & Brenn (B&B) technique. For histopathological evaluation inflammatory cell response, tissue disorganization, reactionary dentin formation and stained bacteria criteria were used. Scores were observed for every criterion according to the groups and periods. For the experimental group only two teeth showed severe pulp inflammation from all time periods. Reactionary dentin formation were present for 9 specimens in 30 days period and 13 specimens in 90 days period. Only 6 teeth were observed for bacterial staining in Group DA. In Group CH there were only slight to non pulp inflammation that could be observed in 24 specimens. Barely two teeth were found with bacterial staining. Reactionary dentin formation could only be observed in 30 and 90 days periods of Group CH, 5 and 8 specimens respectively. Group CH and DA presented no statisticaly significant difference at 7 days period's histopathological evaluations. At 30 days period's inflammatory cell response and tissue disorganization criteria there were significant difference and“Dycal”showed better results than“Bond-1”. At 90 days period only tissue disorganization criteria was significantly different for“Dycal”which again showed better results than“Bond-1”75 Between Group CH and DA' s different time periods, reactionary dentin formation criteria was the only criteria that showed statisticaly significant difference. In case of clinical success Group CH and DA presented no statisticaly significant difference at any time period. Both groups were found successfull for clinical success according to present criteria. The findings of the present study confirmed that,“Dycal”gives succesfull results when used as an indirect capping agent material and showed that Bond-1 is a very promising alternative to calcium hydroxide cements as an indirect pulp capping agent.