Sıçanlarda nikotinin prenatal damak oluşumu ile baş-yüz iskeletinin büyüme ve gelişimi üzerindeki teratojenik etkilerinin incelenmesi
Effects of nicotine administration on prenatal palate development and craniofacial ossification of rat fetuses
  1. Tez No: 99586
  2. Yazar: ZEYNEP TANER YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKÖZ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; sıçanlarda sadece gebelik öncesi dönemde ve hem gebelik öncesi hem de gebelik süresince subkutan olarak verilen nikotinin; 1. Gebelikte maternal kilo alımı ve fetal doğum kilosu üzerine olan etkilerinin incelenmesi, 2. Fetüslerde dudak/damak yarığına neden olup olmadığının makroskopik olarak incelenmesi, 3. Fetüslerde ikincil damak oluşumu üzerindeki etkilerinin histolojik olarak incelenmesi, 4. Fetüslerde palatal çıkıntıların elevasyonu üzerindeki etkilerinin histolojik koronal kesitler üzerinde yapılan morfometrik ölçümle incelenmesi, 5. Fetüslerin baş ve yüz iskeletlerinin büyüme ve gelişimleri üzerindeki etkilerinin lateral baş fotoğrafları ile kafa kaidesi ve nazomaksiller kompleks fotoğrafları üzerinde yapılan morfometrik ölçümler ile incelenmesidir. Araştırma, 190±20 gram ağırlığındaki 90± 10 günlük, 54 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan ile bu sıçanlara ait 396 adet fetüse dayanmaktadır. Araştırma her grupta 15 denek bulunacak şekilde planlanmış olsa da, deneklerin 6'sı çeşitli nedenlerle araştırma kapsamından çıkarılmıştır. Böylece, 1. deney grubunda 12, 1. kontrol grubunda 13, 2. deney grubunda 15, 2. kontrol grubunda 14 denek olacak şekilde gruplar oluşturulmuştur. 1. deney grubunda gebelikten en az 14 gün önce nikotin uygulamasına başlanarak 0. gebelik günü nikotin uygulamasına son verilmiş, 2. deney grubunda ise gebelikten en az 14 gün önce nikotin uygulamasına başlanarak 17. gebelik gününe kadar nikotin uygulamasına devam edilmiştir. 1. kontrol grubunda gebelikten en az 14 gün önce fizyolojik şalin solüsyon uygulamasına başlanarak 0. gebelik günü enjeksiyon uygulamasına son verilmiş, 2. kontrol grubunda ise gebelikten en az 14 gün önce fizyolojik şalin solüsyon uygulamasına başlanarak 17. gebelik gününe kadar enjeksiyon uygulamasına devam edilmiştir. Çalışmamızda“nicotine hydrogen tartarate”kullanılmış olup, günlük deney dozu 2,7 mg/kg'dır. 61Dişi sıçanların gebeliklerinin 0.-18. günlerindeki ağırlıkları, gebeliğin 18. günde laparotomi ile alınan fetüslerin ise sayı ve ağırlıkları kaydedilmiştir. Her bir deney ve kontrol grubunda yer alan dişi sıçanlardan laparotomi ile alınan fetüslerin rastgele seçilen 96 tanesinde prenatal damak oluşumu makroskopik olarak, 114 tanesinde ikincil damak oluşumu histolojik olarak,81 tanesinde histolojik kesit fotoğrafları üzerinde palatal çıkıntıların elevasyon düzeyi morfometrik olarak, 186 tanesinde ise baş-yüz iskeletinin gelişimi morfometrik olarak incelenmiştir. Dijital kamera ile çekilen lateral baş fotoğrafları ile kafa kaidesi ve nazomaksiller kompleks fotoğrafları üzerinde toplam 21 ölçüm AutoCAD 2000 programında yapılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında gözlem değerlerinin karşılaştırılması amacıyla nonparametrik istatistiksel yöntemlerden Mann Whitney U Testi kullanılmış ve gruplar arasındaki farkların istatistiksel önemi saptanmıştır. Maternal ve fetal parametreler açısından sadece gebelik öncesinde ve hem gebelik öncesinde hem de gebelik sırasında nikotin uygulanmasına bağlı olarak, deney ve kontrol grupları ile deney grupları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır. Prenatal damak gelişiminin makroskopik ve histolojik olarak incelenmesi sonucunda, fetüslerin tamamında ilkel ve ikincil damak oluşumlarının tamamlandığı görülmüş ve fetüslerin hiçbirinde dudak ya da damak yarığına rastlanmamıştır. Hem gebelik öncesinde ve hem de gebelik sırasında nikotin uygulanmasına bağlı olarak, sağ ve sol palatal çıkıntılar arasındaki birleşmenin gerçekleşmiş olduğu ancak, palatal çıkıntıların elevasyonunda bir gerilik olduğu görülmüştür. Baş ve yüz iskeletinin büyüme ve gelişimi incelendiğinde ise hem gebelik öncesinde hem de gebelik sırasında nikotin uygulanmasına bağlı olarak; foramen insisivumun genişliğinin arttığı, uzunluğunun azaldığı, mandibula korpus uzunluğunun azaldığı, maksiller genişliğin arttığı ve basisfenoidale genişliğinin arttığı dolayısıyla foramen insisivum boyutlarının, mandibular korpus uzunluğunun, maksiller genişliğin ve arka kafa kaidesindeki kemikleşme düzeyinin nikotin uygulamasından etkilenmiş olduğu görülmektedir. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study to determine the following, as a result of administration of nicotine to the female rats prior to the pregnancy of one experimental group and prior to and during the pregnancy of another: Llt's effects on the maternal weight gain during pregnancy and fetal number and weight, 2. If induce cleft lip/palate by macroscopic examination, 3. It's effects on secondary palate formation by histological examination, 4. It's effects on level of palatal shelf elevation by morphometric examination on coronal sections, 5. It's effects on growth and development of craniofacial skeleton by measuring craniofacial bones on lateral head and cranial base and nasomaxillary complexs photographs. This study based on 190+/-20 gram weighted, 90+/-10 days old, 54 Wistar Albino type female rats and their 396 fetuses. The study was planned to use 15 rats in each group, however 6 of the rats were taken out of the study due to variuos reasons. Therefore, the fist experimental group had 12, fist control group had 13, second experimental group had 15 and second control group had 14 rats. On the fist experimental group, the nicotine supply was injected to the female rats with a minimum of 14 days prior to the pregnancy until breeding; on the second experimental group the nicotine supply was injected to the female rats with a minimum of 14 days prior to the pregnancy and continued until 17th day of pregnancy. On the control groups, salin solutions were injected to rats. The material used in this study was“nicotine hydrogen tartarate”in daily dosages of 2,7 mg/kg. The weights of the rats on the day 0 of the pregnancy and on the 18th day of the pregnancy were recorded. On the 18th day of pregnancy, the number of fetuses, which were obtained by laparotomy, were recorded along with their weights. 63Those fetuses, that were were obtained from each female rat from the experimental and control groups by laparotomy, were randomly chosen and tested effects of nicotine, as follows: 1.96 of them were examined macroscopicly for prenatal palate formation, 2.1 14 of them were examined histologically for secondary palate formation, 3.81 of them examined for level of palatal shelf elevation by morphometric examination on coronal sections, 4.186 of them were examined morphometricly for growth and development of the craniofacial skeleton. 21 measurement in AutoCAD 2000 program were completed on a number of lateral head, cranial base and nasomaxillary complexs photographs which were taken by digital camera. Differences in maternal weight gain, fetal number and weights and the measurements were compared Mann Whitney U test. Statistically, there have been no significant differences found on maternal and fetal parameters test for prior to pregnancy nor for during pregnancy, between the experimental and control groups or between experimental groups itself. As a result of macroscopic and histological examination, it was -found that on all fetuses prenatal palate formation was completed and there was no cleft lip/palate. On the other hand, as a result of testing nicotine prior to during pregnancy, even though the left and the right palatal shelfs were fused, there has been a delay seen in the elevation of the palatal shelfs. When examining the growth and development of craniofacial skeleton, there has been some effects of nicotine seen on the dimension of foramen insisivum, length of mandibular corpus, the width of maxsilla and the level of ossification on back of the cranial base. 64