Molar mover ve drive tube apareyleri yardımı ile yapılan üst birinci molar distalizasyonunun incelenmesi
The Evaluation of upper molar distalization via molar mover and drive tube appliances
  1. Tez No: 99584
  2. Yazar: EMEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı üst birinci molar distalizasyonu amacıyla uygulanan Molar Mover ve Drive Tube apareylerinin diş-çene-yüz sistemi üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmamız iskeletsel Sınıf I, dişsel Sınıf II malokluzyonlu 20 bireyden distalizasyon öncesi ve 3 aylık distalizasyon sonrası elde edilen lateral ve baziller sefalometrik radyogramlar üzerinde yürütülmüş, sefalometrik analiz bulguları grup içi farklılıkların değerlendirilmesinde Wilcoxon, gruplararası farklılıkların değerlendirilmesinde ise Mann Whitney U testleri yardımıyla istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Her iki aparey grubunda da etkin bir distalizasyon sağlanmıştır. Distal molar tipingine eşlik eden distopalatinal rotasyon iki grupta da izlenirken, Molar Mover grubundaki sağ üst birinci molarda ortaya çıkan daha belirgin rotasyonun intermolar mesafe artışına da sebebiyet verdiği belirlenmiştir. İkinci premolar dişlerde Molar Mover grubunda mezializasyon, mezial tiping ve ekstrüzyon gözlenirken, Drive Tube grubunda distalizasyon, distal tiping ve ekstrüzyon ortaya çıkmıştır. Molar distalizasyonu, tipingi ve ikinci premolar ekstrüzyonuna bağlı ön yüze ait dik yön boyutlarında artış saptanmıştır. Her iki grupta da ankraj kaybına bağlı olduğu düşünülen kesici protruzyonu ve üst dudakta ileri hareket ile nazolabial açıda azalma gözlenmiştir. Ağız dışı kuvvet uygulayan tekniklere alternatif olarak normal dik yön büyüme modeli gösteren dişsel Sınıf II olgularda her iki apareyinde hasta uyum sorunu, ağrı, hijyen ve irritasyon sorunuyla karşılaşılmadan etkin molar distalizasyonu sağlamak amacıyla kullanılabileceği kanaatindeyiz. 86
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study is to compare the effects of Molar Mover and Drive Tube appliances on dentofacial system which are used for upper molar distalization. Our study is carried out on lateral and basilar cephalometric radiograms which are taken at the beginning and at the 3. month of the distalization. Wilcoxon analysis is used to evaluate the variations in the same group, while the differences between two groups are evaluated with Mann Whitney U test. The first upper molars are distalized with valuable degrees in both groups.Although distal molar tiping and distopalatinal rotation are seen in both groups, in Molar Mover group intermolar distance is increased because of the more distopalatinal rotation of right first molar. Extrusion, mesialization and mesial tiping of second premolars are observed in Molar Mover group, while extrusion, distalization and distal tiping of second premolars are seen in Drive Tube group. Vertical anterior face height is increased in both groups due to the first molar distalization, first molar tiping and second premolar extrusion also incisor and upper lip protrusion and nazolabial angle decrease is seen because of anchorage loss. It is taught that both of the two appliances can be effectively used in dentoalveoler CLE malocclusions with normal vertical development pattern, without cooperation, pain, hijyenic and irritation problems. 87