Okul öncesi öğretmen adaylarının yavaş bakış stratejilerini kullanmaları ile mental iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships between early childhood education teacher candidates' slow looking strategies and their levels of mental well-being
- Tez No: 995916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK KAMARAJ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmen adaylarının iki boyutlu sanat eserlerini incelerken uyguladıkları Yavaş Bakış (slow looking) stratejileri ile mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın modeli karma araştırma modelidir. Nicel boyutta ön test–son test deneysel desen, nitel boyutta ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde bir devlet üniversitesinin Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan altı öğretmen adayından oluşmaktadır. Ölçme aracı olarak“Warwick–Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği”ve“Okul Öncesi Öğretmen Adayları Yavaş Bakış Stratejileri Formu”kullanılmıştır. Nitel veriler ise yavaş bakış oturumları sırasında tutulan gözlem defterleri ve katılımcı görüşlerinden elde edilmiştir. Uygulama süreci, iki farklı sanat müzesinde gerçekleştirilen toplam sekiz oturumdan oluşmaktadır. Bu süreçte araştırmacı tarafından öğretmen adaylarının kategorize etme, açık envanter, ölçek ve kapsam ile yan yana koyma olmak üzere dört temel yavaş bakış stratejisi yapılandırılmış yönergeler aracılığıyla uygulamaları sağlanmıştır. Nicel verilerin analizinde uygun istatistiksel yöntemler, nitel verilerin analizinde ise betimsel ve tematik analiz teknikleri kullanılmıştır. Bu araştırmada, yavaş bakış stratejileri uygulamalarının öğretmen adaylarının mental iyi oluş puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim yaratmadığı, ancak artış eğilimi oluşturduğu belirlenmiştir. Nitel bulgular, yavaş bakış stratejilerinin öğretmen adaylarının dikkat, farkındalık ve estetik deneyimlerini güçlendirerek sanat eserlerini daha bilinçli ve dikkatli biçimde incelemelerini desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of examining the relationship between Slow Looking strategies applied by preschool teacher candidates while examining two-dimensional artworks and their levels of mental well-being. The research model is a mixed research model. In the quantitative dimension, a pretest–posttest experimental design was used, while a case study design was employed in the qualitative dimension. The study group consists of six preschool teacher candidates studying in the Department of Preschool Teacher Education at a state university during the spring semester of the 2024–2025 academic year. The Warwick–Edinburgh Mental Well-Being Scale and the Slow Looking Strategies Form for Preschool Teacher Candidates were used as measurement tools. Qualitative data were obtained from observation journals kept during the slow looking sessions and participant opinions. The implementation process consists of a total of eight sessions carried out in two different art museums. During this process, the researcher enabled the teacher candidates to apply four basic slow looking strategies—categorization, open inventory, scale and scope, and side-by-side—through structured instructions. Appropriate statistical methods were used in the analysis of quantitative data, while descriptive and thematic analysis techniques were employed in the analysis of qualitative data. The results indicate that slow looking strategy applications did not create a statistically significant change in the mental well-being scores of the teacher candidates; however, an increase tendency was observed. Normative and qualitative findings show that slow looking strategies support teacher candidates in examining artworks in a more conscious and careful manner by strengthening their attention, awareness, and aesthetic experiences.