Bir doğal gaz şebekesinin bakım politikaları için simülasyon tabanlı karar destek sisteminin geliştirilmesi
Development of a simulation-based decision support system for maintenance policies of a natural gas network
  1. Tez No: 995930
  2. Yazar: HİLAL EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LATİFE GÖRKEMLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Coğrafi olarak geniş alanlara yayılmış doğal gaz dağıtım şebekeleri için büyük öneme sahip olan operasyonel sürekliliği ve arz güvenliğini sağlamak için alternatif bakım politikalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de bir doğal gaz dağıtım firmasının dağıtım şebekesinde yer alan basınç düşürme ve ölçüm istasyonları için alternatif bakım politikaları geliştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında istasyonlardaki fonksiyonel arızalara odaklanılarak; insan güvenliği, çevre, finans ve operasyon kriterleri kapsamında probleme özgü alt kriterler belirlenerek istasyonlar için sistem seviyesinde Hata Türü Etkileri ve Kritiklik Analizi (HTEKA) yöntemi uygulanmıştır. Her bir istasyon için hesaplanan İstasyon Kritiklik Değerleri (İKD) ile istasyon kritiklik sıralaması oluşturulmuştur. Bu sıralama tezin ikinci aşamasında bakım politikaları geliştirilirken şebekenin risk yükünün belirlenmesi için kullanılmıştır. Anylogic simülasyon programında etmen tabanlı olarak geliştirilen alternatif bakım politikası modelleri, performans göstergeleri sonuçlarına göre varyans analizi ile karşılaştırılmıştır. Her performans göstergesi için en iyi bakım politikası farklılık göstermekte olup bakım planı risk yükü performans göstergesi dikkate alındığında istasyon kritiklik önceliklendirme politikasının en iyi politika olduğu görülmüştür. Bu çalışma kritiklik değerlendirme aşamasındaki probleme özgü alt kriterleri ve alternatif bakım politika modelleri ile benzer şekilde geniş lokasyonlara hizmet sunan firmalara örnek teşkil edecek bir karar destek sistemi sunarken doğal gaz dağıtım şebekesi bakım faaliyetleri planlaması gibi dinamik ve karmaşık bir problemin çözümü ile ilgili olarak da literatüre katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ensuring operational continuity and supply security in natural gas distribution networks spread across wide geographical areas is crucial, and alternative maintenance policies are needed. This study develops alternative maintenance policies for pressure reduction and metering stations in the network of a natural gas distribution company in Türkiye. In the first phase of the study, focusing on functional failures at stations, problem-specific sub-criteria were determined within the scope of human safety, environment, finance, and operational criteria. System-level Failure Mode, Effects and Criticality Analysis (FMECA) were applied to the stations. Thus, a Station Criticality Value (SCR) was obtained for each station and a criticality ranking of the stations was created. This ranking was used in the second phase of the thesis, the maintenance policy development study, to determine the risk load of the network. Alternative maintenance policy models, developed using agent-based methods in the Anylogic simulation program, were compared using variance analyses for the results of performance indicators. The best maintenance policy differs for each performance indicator. When considering the maintenance plan risk load performance indicator, the station criticality prioritization policy was found to be the best policy. This study presents a decision support system that can serve as an example for companies providing services to similarly large locations, along with problem-specific sub-criteria in the criticality assessment phase and alternative maintenance policy models, while also contributing to the literature on solving a dynamic and complex problem such as natural gas distribution network maintenance activity planning.