İhtida sonrası kadınların yaşadığı psikososyal sorunlar: Arnavutluk örneği
Psychosocial problems experienced by women after conversion to Islam: The case of Albania
- Tez No: 995960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SOBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İhtida bireyin gerçeğe ulaşması ve doğru yolu benimsemesi anlamına gelmektedir. Araştırma kapsamında ise bu kavram gayrimüslim olan bir bireyin Müslüman olması şeklinde açıklanmıştır. Bu araştırmanın temel amacı, ihtida sürecini deneyimleyen kadınların, karşılaştıkları bireysel ve toplumsal sorunları tespit etmek ve bu bireylerin din eğitimine hangi alanlarda daha fazla ihtiyaç duyduklarını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Arnavutluk'ta farklı dinî geçmişlere sahipken sonradan İslâm dinini benimseyen 28 kadın katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılar, ihtida sürecini yaşamış ve bu süreçte çeşitli psikososyal deneyimler edinmiş kadınlardan seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 16 sorudan meydana gelen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların Müslüman olmadan önce, bazılarının Müslümanlık hakkında az bilgi sahibi olduğu, ancak genellikle bilgi sahibi olunmadığı belirlenmiştir. Kadın katılımcıların İslam'ı seçme nedenlerinin iç huzur ve maneviyat, anlam ve hakikat arayışı, ahlaki değerlere yönelim ve rasyonalite ile inanç uyumu şeklinde olduğu belirtilmiştir. Müslümanlıkla tanışma biçimleri, ihtida sürecinin yalnızca bireysel bir arayış sonucu değil, aynı zamanda sosyal temaslar, tesadüfi karşılaşmalar ve entelektüel merak aracılığıyla da gerçekleşmiştir. İhtida süreci, bireyin sadece dini kimliğinde değil, aynı zamanda aile ilişkilerinde de ciddi dönüşümlere yol açmış, ihtida eden bireylerin ailelerinden çoğunlukla olumsuz ve kırıcı tepkiler aldığı sonunca ulaşılmıştır. İhtida eden bireylerin İslam'ı benimsemelerinden sonra günlük yaşamlarında karşılaştıkları zorluklar, başörtüsü gibi görünür dini semboller, aile içi ilişkiler, eğitim ortamları ve toplumsal önyargılar bağlamında yoğunlaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Başörtüsü takma pratiği, yalnızca dini bir yükümlülük olarak değil, aynı zamanda bireyin Müslüman kimliğini dış dünyaya yansıtma biçimi olarak da değerlendirilmiştir. Müslüman olduktan sonra yalnızca bireysel ibadetlerin değil, aynı zamanda sosyal yaşamın, meslekî ilişkilerin ve kimlik algısının da önemli ölçüde etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conversion (Ihtida) refers to an individual's attainment of truth and adoption of the right path. In the context of this study, the concept is defined as a non-Muslim individual's acceptance of Islam. The primary aim of this research is to identify the personal and social challenges experienced by women who have undergone the conversion process and to determine the areas in religious education where these individuals require further support. The study employs a qualitative research approach, specifically using the phenomenological design. The study group consists of 28 female participants from Albania who come from diverse religious backgrounds but later embraced Islam. These participants were selected due to their lived experiences of the conversion process and the various psychosocial challenges they encountered. Data were collected through a semi-structured interview form comprising 16 questions. Content analysis was used to analyze the research data. The findings indicate that prior to conversion, some participants had limited knowledge about Islam, but generally, knowledge about the religion was insufficient. The reasons for the female participants' choice of Islam were identified as the search for inner peace and spirituality, the pursuit of meaning and truth, orientation towards moral values, and the harmony between rationality and faith. Their introduction to Islam occurred not only through an individual spiritual quest but also via social interactions, chance encounters, and intellectual curiosity. The conversion process led to significant transformations not only in the religious identity of the individuals but also in their family relationships. Most converts reportedly experienced negative and hurtful reactions from their families. The difficulties encountered in daily life after embracing Islam concentrated around visible religious symbols such as the headscarf, family dynamics, educational environments, and societal prejudices. The practice of wearing the headscarf was perceived not only as a religious obligation but also as a way for the individual to externally express their Muslim identity. It was also observed that after conversion, not only individual acts of worship but also social life, professional relationships, and perceptions of identity were significantly affected.