Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi müzik politikaları ve uygulamaları üzerine sosyolojik bir çalışma
A sociological study on Republic Period music policies and practices in Turkey
- Tez No: 717791
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
“Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi Müzik Politikaları ve Uygulamaları Üzerine Sosyolojik Bir Çalışma”başlıklı doktora çalışmasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 1963 yılında başlayan Kalkınma Planları çerçevesinde yer alan kültür ve müzik politikaları ele alınmıştır. Çalışmanın konusunu Kalkınma Planları içinde öncelikli olarak müzik politikaları oluştursa da Cumhuriyet'in dayandığı temel gelişmeler, ait olduğu tarihsel altyapı ile birlikte incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan günümüze kadar müziğin hangi toplumsal olaylar ve gelişmeler üzerinden üretilmekte olduğu, yaşanan ekonomik, siyasi ve sosyal değişimlerin ülkenin kültür-müzik politikalarını nasıl etkilediğini tespit etmeye yöneliktir. Bu amaçla, müzik ile toplumsal değişimlerin karşılıklı etkileşimlerini sosyolojik yaklaşımlarla ele alarak müzik politikalarının müzik kültürümüz üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmada yapılacak durum değerlendirmeleri için, 'literatür taraması' ve ağırlıklı olarak geçmişe dönük olaylar ve koşullar hakkındaki görüşlerin ortaya konulması amacıyla 'tarihsel yöntem' kullanılmıştır. Çalışmanın konu başlıklarının belirlenmesinde 1963 yılında uygulamaya konan ve günümüzde devam eden on kalkınma planına ait içeriklere“kültür, sanat, müzik ve eğitim”anahtar kelimeleri kullanılarak ulaşılmıştır. Daha sonra ise Planlı dönemlerde iktidar tarafından gerçekleştirilen müzikle ilgili uygulamalar toplumsal gelişmeler ışığında detaylı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak; Türkiye Cumhuriyeti'nin müzik politikalarının“Gelişmekte Olan Ülke”sorunsalından kaynaklı başta siyasi, toplumsal ve ekonomik gelişme ve çalkantıların gölgesinde kaldığı gözlenmiştir. Müzik politikalarının“Eğitim”başlığı içinde kısmen yer bulmakla birlikte, kültür-sanat-sanatçıyı koruma ve destekleme gibi konularda yetersiz kaldığı açıktır. Devlet politikalarında destek bulamayan konuların ise toplumsal olarak destek görmesi pek mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
The cultural and music policies of the Republic of Turkey within the framework of the Development Plans that started in 1963 were discussed in this doctoral thesis titled“A Sociological Study on Republic Period Music Policies and Practices In Turkey”. Although the subject of the study is primarily music policies within the Development Plans, the basic developments on which the Republic is based have been examined together with the historical infrastructure. The study aims to determine which social events and developments music has been produced since the establishment of the Republic of Turkey, and how the economic, political and social changes experienced affect the culture-music policies of the country. For this purpose, it is aimed to reveal the effect of music policies on our music culture by considering the mutual interactions of music and social changes with sociological approaches. The 'literature study' will be used for the situation assessments, and the 'historical method' will be used mainly to reveal the views on past events and conditions. The contents of the ten development plans, which were put into practice in 1963 and continue today, were reached by using the keywords“culture, art, music and education”for determining the chapter titles of the study. After that, the music-related practices carried out by the government in the planned periods were examined in detail in the light of social developments. As a result of this study, it has been observed that music policies in the Republic of Turkey have been overshadowed by political, social and economic developments and turmoil, stemming from the“Developing Country”problematic. Although music policies are partially included in the title of“Education”, it is clear that they are insufficient on the subjects such as culture, art and protecting and supporting artists. Issues that cannot be supported by government policies do not seem likely to receive social support.