Said Ahmed Yakub ve Salâh Cerrâr'ın“Tufan el-Aksa”divanında imajın belaği ve analitik incelemesi
Rhetorical and analytical examination of imagery in the divan“Tufan al-Aqsa”by Said Ahmed Yakub and Salah Jarrar
- Tez No: 995966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELİM KIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“Saîd Ahmed Yakub ve Salâh Cerrâr'ın 'Tufân El-Aksâ' Dîvânında Retorik İmge: Retorik ve Analitik Çalışma”başlığıyla, 2023 yılında Amman'da, Arap dünyasının farklı bölgelerinden 230 şairin katılımıyla yayınlanan“Tufân-ı Aksâ”çalışmanın retorik imgelerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Dîvân, 7 Ekim 2023'te Gazze'deki İsrail zulmüne karşı doğal gelişen bir tepki olarak, Filistin direnişini ifade eden, işgale karşı Gazze'deki direnişi destekleyen ve Ekim 2023'teki direniş kahramanlıklarını kutlayan bir çalışmadır. Bu çalışma, belaği imgelerin işgal altında vatan gerçekliğini yansıtan temel bir üslup aracı olarak kullanılmasına millî duyguların ateşlemesine, Tufân-ı Aksâ kahramanlarının anısını ölümsüzleştirmesine ve cihat ruhunu pekiştirmek amacıyla İslâmın tarihsel sembollerini çağrıştırmasına odaklanmaktadır. Ayrıca çalışma, katılımcı şairlerin kültür ve etnik çeşitliliğinin retorik imgelerin tezahürlerine etkisini keşfederek, uygulamalı çalışmaları zenginleştirmektedir. Bu çalışma; analitik ve betimleyici metot temel alınarak yürütülmüştür. Dîvândan teşbih, istiare ve kinaye olmak üzere üç retorik sanatı somutlaştıran temsili bir metin örneği seçilmiştir. Örnekteki kalıpların çeşitliliği izlenerek Tufân-ı Aksâ savaşının genel bağlamıyla ilişkilendirilmiş, sanatsal ve anlamsal işlevleri keşfedilerek analiz edilmiştir. Çalışma, retorik imgelerin üslup çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Bu çeşitlilik, şairlerin millî ve insanî meselelere hizmet etmek amacıyla Arap retorik araçlarını kullanma becerisini göstermektedir. Direniş sahnesi, kahramanlığın somutlaştığı canlı tasvir tablolarına dönüşmektedir. Bu imgeler, şiirin genel bağlamı ve dîvânın temel hedefiyle uyumlu hâle gelerek, Aksâ Tufânı olaylarının şiir ve sanatsal bir kaydı oluşmuştur. Çalışma, retorik imgelerin yalnızca sözel süslemeler olmadığına, Filistin davasını Arap, İslâm ve dünya kamuoyunun bilincine yerleştirmede, Filistin meselesinin millî ve İslâmî kimliğini güçlendirmede işlevsel bir araç olduğuna işaret ederek sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Rhetorical Imagery in Said Ahmed Yakub and Salah Jarrar's 'Tufân El-Aksâ' Divan: A Rhetorical and Analytical Study,”aims to analyze the rhetorical imagery of the“Tufân El-Aksâ”work, published in Amman in 2023 with the participation of 230 poets from different regions of the Arab world. The Divan, published on October 7, 2023, as a natural reaction against Israeli oppression in Gaza, expresses Palestinian resistance, supports the resistance in Gaza against the occupation, and celebrates the heroic acts of resistance in October 2023. This study focuses on the use of rhetorical imagery as a fundamental stylistic tool reflecting the reality of an occupied homeland, igniting national sentiment, immortalizing the memory of the heroes of the Great Flood, and evoking historical symbols of Islam to reinforce the spirit of jihad. Furthermore, the study enriches applied research by exploring the influence of the cultural and ethnic diversity of the participating poets on the manifestations of rhetorical imagery. This study was conducted using analytical and descriptive methods. A representative text was selected from the Divan that embodies three rhetorical devices: simile, metaphor, and irony. By observing the variety of patterns in the example, they were related to the general context of the Great Flood War, and their artistic and semantic functions were explored and analyzed.