Pubertal büyüme atılımını tamamlamış kız çocuklarında Tübinger tipi yüz maskesinin etkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
Cephalometric investigation of the effects of Tubinger type facial mask on the craniofacial patterns in the young adult girls
  1. Tez No: 99598
  2. Yazar: İBRAHİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULVAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
II ÖZET Bu araştırmanın amacı, pubertal büyüme atılımım tamamlamış, üst çene gelişim yetersizliğine bağlı iskeletsel sınıf III anomalisine sahip kız çocuklarını Tübinger ortopedik yüz maskesi ile tedavi ederek, diş-çene-yüz sisteminde meydana gelen değişiklikleri sefalometrik açıdan incelemektir. Araştırmamızın materyalinde 20'si tedavi grubunu 20'side kontrol grubunu oluşturan iskeletsel sınıf III anomalisine sahip toplam 40 bireyin, tedavi ve kontrol dönemlerinin başmda ve sonunda alman lateral sefalometrik filmleri kullanılmıştır. Araştırmanın başlangıcında tedavi grubunun kronolojik yaş ortalaması 186.35 + 22.67, kontrol grubunun kronolojik yaş ortalaması 184.20 +22.27 aydır. Ortalama inceleme süresi, tedavi grubunda 7.25, kontrol grubunda ise 9.25 aydır. Tedavi ve kontrol dönemlerinde meydana gelen değişikliklerin incelenmesi amacıyla, bireylerden alınan lateral sefalometrik filmler üzerinde 18 açısal, 29 milimetrik olmak üzere toplam 47 parametre ölçülmüştür. Grup içi karşılaştırmalar için yapılan eşleştirilmiş t testi ve gruplar arası karşılaştırmalar için yapılan Student's t testi sonucunda: - Üst çenede öne doğru hareket, - Alt çenede aşağı ve arkaya doğru rotasyon, - Toplam ön yüz ve alt yüz yüksekliklerinde artış, - Üst diş kavsinde mesial hareket, - Çeneler arası ilişkide düzelme, - Overjette artış, - Alt orta kesici dişin eğiminde azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The purpose of this investigation is to evaluate the cephalometric changes induced by treatment with the Tubinger orthopedic mask in the girls with skeletal class III malocclusion concerned with maxillary retrognathism, who completed statural growth. The material consists of pre-and post-treatment and pre-and post-control lateral cephalometric films of 40 individuals with skeletal class III malocclusion. 20 of the total sample constitute the treatment group, while the remaining 20 constitute the control group. The mean chronological age at the beginning of the investigation was 186.37 months in the treatment group and 184.20 months in the control group. Cephalometric films were taken at the beginning and end of the treatment and control periods in order to evaluate the changes during the investigation period. Cephalometric analyses were carried out and a total of 47 parameters was measured, 18 of which were angular and 29 of which milimetric. As a result have Paired t test done for comparison in group and Student's t test done for comparison between groups; the following changes were observed: - Forward movement of the maxilla. - Backward and downward rotation of the mandible. - Increases in anterior total and lower face heights. - Mesial movement of the upper dental arch. - Improvement in the intermaxillary relation and increase in overjet. - Retroclination of the lower incisor.