Erişkin periodontitinli bireylerde dişeti dokusu örneklerinde T4, T8, T4/T8 lenfosit değerlerinin araştırılması ve periodontal klinik parametrelerle ilişkilerinin incelenmesi
A Study of T4, T8, T4/T8 lymphocyte values in gingival tissue samples of the patients with adult periodontitis, and comparison of than with periodontal clinical parameters
  1. Tez No: 99599
  2. Yazar: KAMİLE ERCİYAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill ÖZET Mikrobiyal dental plağa ait virülans faktörler periodontal hastalıkların başlıca sebebini oluşturmaktadır. Sağlıklı halde, patojenik organizmalar ve konak savunma sistemi arasında bir denge mevcuttur. Bu dengenin virülans faktörleri lehine bozulmasıyla hastalık ortaya çıkar. Periodontal hastalıkların etyopatogenezine dair bilgilerimiz giderek genişlemekle birlikte, immün sistemin bu konuya katkıları henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir. Yapılan birçok araştırma konak direncinin koruyucu ya da yıkıcı etkileri yönünde bulgular sunmaktadır. Sıvısal ve hücresel mekanizmalar aracılığıyla spesifik immüniteyi oluşturan lenfositler periodontal hastalığa ait dişeti lezyonlannda veya periferik kanda incelenmesi ile immünopatogenez açıklanmaya çalışılmaktadır. Çalışmamıza 17 erkek ve 7 kadın olmak üzere toplam 24 erişkin periodontitis hastası dahil edildi. Hastalarımızın yaşlan 35-50 arasında değişmekte olup ortalamaları 40.50±4.72 idi. Hastalarımız periodontal tedavi prosedürlerine uygun olarak tedavi edildi. Tedavinin her aşamasında (tedavi öncesi, başlangıç tedavisi, küretaj ve cerrahi operasyon sonrası) klinik ölçümlerin (indexler) kayıtları tutuldu ve biyopsi alındı. Alınan biyopsi örnekleri flow cytometry cihazı ile T4, T8 lenfosit ve T4/T8 oran değerleri tesbit edildi. Her bir parametre istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuç olarak erişkin periodontitisli bireylerde T4 ve T8 lenfosit değerleri normal değerlerin altında T4/T8 lenfosit oranı ise normal sınırlar içinde idi. Normal değerin altındaki T4 ve T8 lenfosit değerleri tedavi aşamalarında istatistiksel olarak anlamlı seviyelere yükseldi. Tedavinin her aşamasında klinik indekslere bakıldığında düşme görüldü ve bu değişiklik istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Tedavi öncesi T4 lenfosit değeri ve T4/T8 oranı ile cep derinliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi. Başlangıç tedavisi sonrası T4 lenfosit değeri ile GI ve T8 lenfosit değeri ile PI arasında da önemli bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY It's well known that, the virulence factors of microbial dental plaque are the main causes of periodontal diseases. In health, there is a balance, between these virulence factors and the host immune system. Yet, an imbalance in favour of the virulence factors, leads to the disease occurrence. Although there is an increasing amount of knowledge regarding with the etiopathogenesis of periodontal disease, related influences of the immune system still have to be evaluated. Several studies have brought evidences of protective or destructive function of the immune system. Through the humoral and cellular mechanisms, lymphocytes undertaken in order to evaluate those mechanisms in periodontal disease tissues and in peripheral blood. Our study covered 17 male and 7 female, totally 24 adult periodontitis patients The age range of these patients was 35-50 and the mean average was 40.50 ± 4.72. The patients were treated according to periodontal treatment procedures. At every stage of the treatment the clinical measurements were recorded and biopsies were taken as required by the procedure of our study The biopsy samples were examined by flow cytometry, thus the values for T4, T8 lymphocyte and for T4/T8 lymphocyte rate were determined. The measurement values including each parameter were statistically compared. It was found as a result that the T4 and T8 lymphocyte values in adult periodontitis patients were below normal values and that the T4/T8 rate was within normal limits. The T4 and T8 lymphocyte values below normal values were elevated to statistically significant levels at treatment stages. When the relation between the clinical indexes and the laboratory analyses was studied, a statistically significant relation was found between the T4 lymphocyte value and T4/T8 rate and the pocket depth at the pre-treatment stage and a significant relation was found not only between T4 lymphocyte value and GI, but also between T8 lymphocyte value and PI after the initial treatment started.