Uçak iniş takımlarının modellenmesi ve kontrolü
Aircraft landing gear modelling and control
  1. Tez No: 995986
  2. Yazar: BEDİRHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BOĞAÇ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada uçak iniş takımlarından olan MR oleo-pnömatik iniş takımları incelenmiş, matematiksel modeli çıkartılmış ve daha iyi bir iniş gerçekleştirmek için kontrolü amaçlanmıştır. Giriş akım değeri; sky-hook, ground-hook, hibrit, ivme endeksli sönümleme (ADD) algoritmaları ve bu durum için tasarlanan bulanık mantıklı yarı aktif kontrolcü ile kontrol edilmiştir. Ayrıca hibrit algoritmada bulunan parametre optimizasyon yöntemleri ile optimize edilmiştir. Zamana bağlı grafikler ve frekans cevapları elde edilmiş, performans ölçüm kriterleri tablolar halinde karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda, başarımları değerlendirilmiş, yeni tasarlanan bulanık mantıklı kontrolcünün başarımı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, MR oleo-pneumatic landing gears are analyzed through mathematical modeling with the objective of optimizing landing performance. The control of the input current is achieved via sky-hook, ground-hook, hybrid, and ADD algorithms, complemented by a custom-designed fuzzy logic semi-active controller. Optimization techniques were applied to refine the hybrid algorithm parameters. Through an analysis of time-dependent graphics and frequency responses, the study compares performance metrics across various scenarios. The results validate the efficiency of the proposed fuzzy logic controller compared to conventional methods.