Determination of forage yield and quality of some pearl millet (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) populations in gap conditions
Gap koşullarında bazı inci darı (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) populasyonlarının ot verimi ve kalitesinin belirlenmesi
- Tez No: 840378
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda meydana gelen iklim değişiklikleri nedeniyle, kurağa ve yüksek sıcaklığa dayanıklı bitki tür ve çeşitlerinin geliştirilmesi önemlidir. İnci darı, yüksek sıcaklığa ve kurağa toleranslı, farklı amaçlarda kullanılan (tane, ot ve enerji) önemli türlerin başında gelmektedir. Araştırma, GAP koşullarında farklı inci darısı (Pennisetum glaucum (L.) R.Br.). populasyonlarının, ot verimi ve verimle ilişkili özelliklerin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Deneme alanında (Akçakale/Şanlıurfa) 2021 yılında, ikinci ürün koşullarında (Temmuz-Kasım) yürütülmüştür. 23 adet populasyon ile yürütülen bu araştırmada sıra arası 70 cm ve sıra üzeri 25 cm olacak şekilde, 4 m uzunluğunda birer sıra olarak, 2 tekrarlamalı olarak ekilmiştir. Biçimler, başaktaki tanelerin süt-hamur olum döneminde yapılmıştır. Her tekrarlama ve populasyonda, hasat sırasında alınan 5 bitkide verim ve verimle ilişkili özellikler incelenmiştir. Ot verimi ve verimle ilişkili özellikler populasyonlara göre değişmekle birlikte; çiçeklenme gün sayısının 68.0-84.0 gün, bitki boyunun 248.5-306.16 cm, ana saptaki yaprak sayısının 9.83-16.0 adet, toplam sap sayısının 3.5-7.16 adet/bitki, kuru ot oranının %17.66-45.17, yaş ot veriminin 798.16-2569.83 g/bitki ve kuru ot veriminin ise 272.12-1054.18 g/bitki arasında değiştiği saptanmıştır. Ayrıca populasyonlara göre değişmekle birlikte önemli ot kalite özelliklerinde ham protein (HP) oranın %8.49-12.93, nötral deterjandan çözünmeyen lifin (NDF) %52.04-65.65, asit deterjanda çözünmeyen lifin (ADF) %37.84-45.75, sindirilebilir kuru madde (SKM) oranın %52.64-59.42, kuru madde tüketimin (KMT) %1.83-2.3, nispi yem değerinin (NYD) 70.71-104.9 ve net enerji (NE) laktasyon 1.23-1.36 Mkal/kg KM arasında değiştiğini; mineral elementlerden kalsiyum (Ca) %0.06-0.21, potasyum (K) %2.47-4.18, magnezyum (Mg) % 0.06-0.25 ve fosfor (P) ortalamalarının %0.33-0.42 arasında değiştiği saptanmıştır. Araştırmada yer alan populasyonlardan 277, 1566, 2761, 2789, 3329, 3432 ve 3525 biyokütle verimi bakımından, 1625, 2083, 2167, 2322 ve 2704 populasyonların ise ot kalitesi bakımından araştırmada standart çeşit olarak yer alan white çeşidinden üstün oldukları saptanmıştır. Ayrıca ot verimi ve kalitesi bakımından öne çıkan bu populasyonların, ileride yapılacak ıslah çalışmalarında değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the climatic changes that have occurred in recent years, the development of plant species and varieties that are tolerant to drought and high temperature has become important. Pearl millet is one of the most important species that is tolerant to high temperature, drought and used for different purposes (grain, forage and energy). The research was carried out to determine the forage yield and yield-related traits of different populations of pearl millet (Pennisetum glaucum (L.) R.Br.) in GAP conditions. The study was carried out in the GAP Agricultural Research Institute experimet area (Akçakale/Şanlıurfa) in 2021 under second crop conditions (July-November). Each population planted in 4 meters long row with 70 cm row spacing and 25 cm intra-row spacing with 2 rep. All populations were harvested during the milk-dough period of the grains in the spike. Yield and yield-related traits were examined in 5 plants taken at harvest, at each replicate and population. Although it varies according to the populations in the study, an average of the number of flowering days of the population varied between 68.0 and 84.0 days, plant height between 248.5 and 306.16 cm, the number of leaves on the main stem between 9.83 and 16.0 pieces/stem, the total number of stems between 3.5 and 7.16 pieces/plant, the dry matter ratio between 17.66 and 45.17%. forage yield between 798.16 and 2569.83 g/plant and hay yield between 272.12 and 1054.18 g/plant. In addition, forage quality characteristics such as: neutral detergent insoluble fiber (NDF) are 52.04-65.65%, acid detergent insoluble fiber (ADF) are 37.84-45.75%, crude protein (HP) rates are 8.49-12.93%, digestible dry matter (SKM) ratios 52.64-59.42%, dry matter Intake (DMI) 1.83-2.30%, relative feed values (NYD) 70.71-104.9, net energy (NE) lactation 1.23-1.36 mcal kg-1 DM. It was determined that calcium (Ca) varied between 0.06-0.21%, potassium (K) varied between 2.47-4.18%, magnesium (Mg) varied between 0.06-0.25% and phosphorus (P) values varied between 0.33-0.42%. It was concluded that 277, 1566, 2761, 2789, 3329, and 3432; 3525, 1625, 2083, 2167, 2322 and 2704 were superior to the standard variety White in term of biomass yield and forage quality, In addition, it was concluded that these populations, which stand out in terms of forage yield and quality, can be evaluated in future breeding studies.