Balık kemiklerinden farklı yöntemlerle üretilen biyokalsiyum tozunun karakterizasyonu ve gıda takviyesi olarak kullanım olanaklarının araştırılması.
Characterization of biocalcium powder produced from fish bones by different methods and investigation of its use as a food supplement
  1. Tez No: 995998
  2. Yazar: AFŞIN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Su ürünleri işleme süreçleri sonucunda ortaya çıkan yan ürünler, atık yönetimi açısından önem taşımakla birlikte biyoaktif bileşikler yönünden değerlendirilme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, su ürünleri işleme yan ürünlerinden biri olan balık kemikleri kullanılarak biyokalsiyum tozu üretilmiş; üretilen biyokalsiyumun fizikokimyasal özellikleri incelenmiş ve gıda takviyesi olarak kullanım olanakları araştırılmıştır. Araştırmada, balık kemikleri çeşitli ön işlemlerin ardından suda kaynatma ve sodyum hidroksit esaslı alkali ekstraksiyon yöntemleriyle işlenmiş, bazı uygulamalarda bu yöntemler sodyum hipoklorit ile birlikte kullanılmıştır. Yağ giderme işlemleri etanol ya da yüzey aktif madde kullanılarak, ağartma işlemleri ise hidrojen peroksit ya da sodyum hipoklorit kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üretilen biyokalsiyum tozlarında verim; kimyasal kompozisyon (nem, protein, yağ ve kül); mineral madde içeriği (kalsiyum ve fosfor); serbest amino asit profili; uçucu aroma bileşenleri ve renk özellikleri (L*, a*, b* ve beyazlık indeksi) belirlenmiştir. Ayrıca biyokalsiyum ilavesiyle hazırlanan balık eti esaslı ürünlerde tekstür ve duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında elde edilen veriler, farklı üretim yaklaşımlarıyla elde edilen biyokalsiyum tozlarının özelliklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesine olanak sağlamış; balık kemiklerinin gıda takviyesi üretimine yönelik potansiyelinin ortaya konulmasına katkıda bulunmuştur. Ayrıca balık kemiklerinden elde edilen biyokalsiyum tozunun balık köftesi içerisinde katkı maddesi olarak kullanımı yoluyla gıda takviyesi potansiyelinin değerlendirilmesi, su ürünleri işleme yan ürünlerinin katma değerli ürünlere dönüştürülmesine yönelik uygulamalı bir yaklaşım sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seafood processing generates various byproducts that are of importance in terms of waste management, while also offering considerable potential due to their bioactive compound content. In this study, bio-calcium powder was produced from fish bones, one of the seafood processing byproducts, and its physicochemical characteristics were investigated to evaluate its potential use as a food supplement. Fish bones were subjected to different pretreatments followed by boiling in water and sodium hydroxide based alkaline extraction, with certain processes carried out in combination with sodium hypochlorite. Defatting was carried out using either ethanol or a surfactant, while bleaching treatments were performed using either hydrogen peroxide or sodium hypochlorite. The produced bio-calcium powders were evaluated in terms of yield, chemical composition (moisture, protein, fat, and ash), mineral content (calcium and phosphorus), free amino acid profile, volatile aroma compounds, and color parameters (L*, a*, b*, and whiteness index). In addition, texture and sensory analyses were conducted on fish meat based products prepared with bio-calcium powder addition. The data obtained within the scope of this study enabled a comparative evaluation of bio-calcium powders produced using different processing approaches and provided insight into the potential of fish bones for bio-calcium powder production intended for food supplement applications. Furthermore, the evaluation of the food supplement potential of bio-calcium powder through its use as an additive in fish meatballs offered an applied approach to the valorization of seafood processing byproducts into value added products.