Biochemical charactraztion of l- lactate :nad oxido reductasee.c.1.1.1.27 in sera of patients with diabetes melltius(التوصيف الكيميائي الحياتي لإنزيم التأكسد والاختزال للاكتات : أن.أي.دي في أمصال المرضى المصابين بالداء السكري)
Şeker hastaların kan plazmasındaki n.a.d. laktid'in oksitlenme veindirgenme enziminin biyokimyasal özelliği
- Tez No: 996001
- Danışmanlar: PROF. DR. Sami AL-Muthafer
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Arapça
- Üniversite: Unıversıty Of Baghdad
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET İnsüline bağlı ve insüline bağlı olmayan Şeker Hastaların Kan Plazmasındaki N.A.D. Laktid'in Oksitlenme Ve İndirgenme Enzimin düzeyi incelenmiştir. Bu durumların çoğunda enzim aktivitesinin arttığı, açlık şekeri ile şeker hastası olanların enzim düzeyi ile sabit bir ilişki olmadığı görülmüştür. LDH izoenzimi elektroforez metoduyla şeker hastalarının kan plazmasına gönderildi. LDH₁-ex izoenzimin + kutbuna LDH₁ izoenziminden daha hızlı intikal ettiği görüldü, bu nedenle LDH₁ izoenziminin daha pasif olduğunu işaret etmektedir. Şeker hastalığına yakalananların kan plazmasındaki LDH izoenzimini ayırmak için pasif iyon değişim kromatografisi metodu kullanıldı, izoenzimlerin kromatografisi prosesi için farklı PH'a sahip çözeltiler kullanıldı. Ayrıca farklı yoğunlukta Sodyum klorür çözeltisi kullanılarak izoenzimin ayrışması için farklı kromatografi metodu kullanıldı. Daha sonra izoenzimi elektroforez yöntemi ile teşhis edildi. LDH₁-ex ve LDH₅ izoenzimlerin kinetik özelliklerini araştırmalarından, muhtelif yoğunluktaki Sodyum pyruvate ve NADH'nin etkisi gibi enzimatik reaksiyonların hızını etkileyen faktörlerin araştırılması, PH etkisi, LDH₁-ex ve LDH₅ izoenzimlerin vasıtası ile en iyi etkileşim katalizörünü elde etmek için sıcaklık derecesini, Sodyum pyruvate ve NADH'nin Michaelis–Menten katsayısı (kₘ) bulunması araştırılması yapılmıştır. Reaksiyonun hızını ifade eden denklemleri uygulayarak reaksiyonun derecesini belirlemek ve NADH'nin LDH₁-ex ve LDH₅ izoenzimlerin kinetiğinin araştırılması yapılmıştır. Farklı sıcaklık derecelerinde kₐ, k₋₁, k₊₁, kₒbs gibi dinamik faktörler bulunmuştur. Bunun yanı sıra her izoenzim için üç farklı yoğunlukta pyruvate kullanarak farklı yoğunluktaki üre oksalatların meydana getirdiği inhibe etkisi araştırıldı ve her biri için inhibe katsayısı olan kᵢ hesaplandı. van't Hoff ve Arrhenius denklemleri kullanılarak NADH'nin LDH₁-ex ve LDH₅ ile bağlantısı için termodinamik bir çalışma yapılmıştır. Standart (ΔH°, ΔG°, ΔS°) ve geçiş (Eₐ, ΔH*, ΔG*, ΔS*) durumları için termodinamik faktörler bulunmuştur. LDH₁-ex ve LDH₅ izoenzimlerin absorpsiyon spektrumu, PH etkisini, sıcaklık derecesinin etkisi ile inhibitörlerin (üre ve oksalatlar) absorpsiyon spektrumu üzerine etkisini elde etmek için üzerlerine spektrumsal çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary Lactate dehydrogenase was assayed in serum from patients with diabetes mellitus (insulin-dependent & non insulin-dependent).The activity was found to be increased in most of the patients.Fasting blood sugar and total activity were not correlated. The electrophoretic pattern of serum LDH isoenzymes in diabetes mellitus showed an extra band,whish was designated LDH₁-ex . This extra isoenzyme moved faster than LDH₁,which means that its charge is more nagative than LDH₁. LDH isoenzymes were separated from patients by anion exchange chromatography using a pH gradient elution.LDH isoenzymes were separated from patients by another method using three different concentrations of Nacl.The isoenzymes were then characterized by electrophoresis. Astudy on the kinetic properties of LDH₅ and LDH₁-ex were Carried out to characterize both isoenzymas.Accordingly,the effect of many factors on the rate of LDH reaction were studied such as;the concentrations of pyruvate and NADH,the effect of pH and temperature .km value for pyruvate and NADH were obtained.Using different rate equations,the order of the reaction was tested.In addition,The kinetics of the NADH binding to LDH₅ and LDH₁-ex were studied using comprehensive equations,which covered the order of the reaction as well as its kinetics.The kinetic Parameters kobs , k+1 , k-1 , ka and kd were determined at four different temperatures.The inhibitory effect of defferent concentrations of urea and oxalate were studied,using three different puruvate concentrations for both isoenzyme.The type of inhibition and ki value were determined. The thermodynamics of NADH binding to LDH₅ & LDH₁-ex were studied by using Van't Hoff and Arrhenius equations .From these equations the thermodynamic parameters of the standard state ( ΔH° , ΔG° , ΔS° ) and the transition state [ΔH* , ΔG* , ΔS* and also Ea] were determined. Spectroscopic studies were carried out on both LDH₅ and LDH₁-ex.The absorption spectrum of both isoenzymes was obtained,and the effect of temperature,pH and inhibitor (urea,oxalate) on the spectrum were studied.