COVİD-19 pandemi sürecinin hava kirliliğine etkisi
Impact of COVID-19 pandemic on air pollution
  1. Tez No: 996002
  2. Yazar: ERHAN CEBECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gezegenimizde ki önemli hayati bileşenlerden olan soluduğumuz hava antropojenik faaliyetler, yoğun endüstriyel çalışmalar, aşırı nüfus artışı ve çarpık kentleşme gibi faktörlerin etkisiyle önemli ölçüde kirlenmiştir. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre günümüzde dünya nüfusunun neredeyse % 99'u hava kalitesi düşük alanlarda yaşamaktadır. Bu durum pek çok hastalığı ve erken ölümü beraberinde getirmektedir. İnsan sağlığı açısından en tehlikeli hava kirleticilerinden olan ağır metaller düşük konsantrasyonlarda bile sağlık açısından zararlı olabilmeleri, bozulmadan uzun süre doğada kalabilmeleri ve canlı bünyelerinde biyobirikim yapmaları sebebiyle büyük öneme sahiptir. Üstelik ağır metallerin doğaya salınımı sürekli artmaktadır. Bundan dolayı havadaki ağır metal kirliliğinin değişiminin belirlenmesi ve kirliliğin azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada da insan sağlığı açısından en tehlikeli bazı ağır metallerin de dahil olduğu element konsantrasyonlarının, COVID-19 sürecinde nasıl değiştiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ağır metal kirliliğinin çok yüksek düzeyde olduğu rapor edilen ve Avrupa'nın en kirli 5 şehrinden birisi olan Düzce ilinde gerçekleştirilmiştir. Potansiyel tehlikeleri dolayısıyla hem EPA hem de ATSDR tarafından öncelikli kirletici listesine dahil edilen ağır metallerin de dahil olduğu 23 elementin ladin (Picea pungens) ve göknar (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani) ibrelerinde pandemi süreci ile pandemiden önce ve sonraki iki yılı kapsayan dönemdeki değişimi belirlenmiştir. Çalışma sonucunda çalışmaya konu elementlerde COVİD-19 sürecinin belirgin bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Bunun dışında her iki türün de bu ağır metallerin değişiminin izlenmesi ve kirliliğin azaltılması amacıyla kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The air we breathe, one of the most important components of life on our planet, has been significantly polluted by factors such as anthropogenic activities, intensive industrial operations, excessive population growth, and unplanned urbanization. According to World Health Organization reports, nearly 99% of the world's population currently lives in areas with poor air quality. This situation brings with it many diseases and premature death. Heavy metals, which are among the most dangerous air pollutants for human health, are of great importance because they can be harmful to health even at low concentrations, can remain in nature for a long time without decomposing, and can bioaccumulate in living organisms. Moreover, the release of heavy metals into nature is constantly increasing. Therefore, determining changes in heavy metal pollution in the air and reducing pollution is of great importance. This study aims to determine how the concentrations of certain elements, including some of the most dangerous heavy metals for human health, changed during the COVID-19 pandemic. The study was conducted in Düzce, one of the five most polluted cities in Europe, where heavy metal pollution has been reported to be very high. The changes in 23 elements, including heavy metals included in the priority pollutant list by both the EPA and ATSDR due to their potential hazards, in the needles of spruce (Picea pungens) and fir (Abies nordmanniana subsp. equi-trojani) trees were determined for the pandemic period and the two years before and after the pandemic. The study found that the COVID-19 pandemic had no significant effect on the elements studied. Furthermore, it demonstrated that both species could be used to monitor changes in these heavy metals and reduce pollution.