Diş preparasyonunda koniklik açısı ve siman tipinin retansiyona etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of taper angle and cement type on retention in tooth preparation
  1. Tez No: 996022
  2. Yazar: MELİKE NUR BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR DOĞAN DAĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sabit protezlerde tutuculuk, restorasyonların klinik başarısında kritik bir rol oynar. Tutuculuğu etkileyen en temel faktörler preparasyonun koniklik açısı ve simantasyonda kullanılan simanın türüdür. Koniklik açısı yüzey eğimini belirleyerek mekanik retansiyonu etkilerken, siman türü kimyasal bağlanmayı güçlendirebilir. Bu çalışmada, 8° ve 20° koniklik açılarına sahip preparasyonlara uygulanan monolitik zirkonya kronların, üç farklı simanla simantasyonu sonrası tutuculuk performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Toplam 84 çekilmiş insan dişi, iki farklı koniklik açısına göre hazırlanmış ve her açı için üç siman grubuna rastgele dağıtılmıştır (n=14). Monolitik zirkonya kronlar CAD/CAM yöntemiyle üretilmiş, iç yüzeyleri 50 µm Al₂O₃ ile kumlanmıştır. Simantasyon işlemleri üretici talimatlarına uygun olarak gerçekleştirilmiş, Panavia V5 grubunda yalnızca zirkonya yüzeyine primer uygulanmıştır. Tüm örnekler 5000 termal döngü ile yaşlandırılmıştır. Tutuculuk, çekme-basma cihazında uygulanan çekme testi ile belirlenmiş ve değerler iç yüzey alanına bölünerek MPa cinsinden ifade edilmiştir. Veriler tek yönlü ANOVA ve post hoc testleriyle analiz edilmiştir (p<0.05). 8° koniklik açısında simanlar arasında tutuculuk açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Mekanik retansiyon bu grupta baskın olmuştur. 20° koniklik açısında Panavia SA Cement Universal ve Panavia V5 arasında anlamlı fark görülmemiştir, FujiCEM Evolve siman ise anlamlı derecede daha düşük tutuculuk değerleri göstermiştir. Ayrıca FujiCEM Evolve grubunda koniklik açısı arttıkça tutuculukta belirgin azalma gözlenmiştir. Monolitik zirkonya kronların tutuculuğu hem koniklik açısı hem de kullanılan siman türünden etkilenmektedir. Düşük açılarda mekanik tutuculuk yeterli olurken, yüksek açılarda kimyasal bağlanmanın önemi artmaktadır. Panavia SA Cement Universal yüksek koniklik açılarında bile yüksek tutuculuk değerleri göstermiştir. Yüksek koniklik açılı preparasyonlarda adeziv rezin simanların tercih edilmesi önerilmektedir. Bulgular, tutuculuk açısından siman türünün koniklikten daha belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Retention is a critical factor in the clinical success of fixed prosthodontic restorations. The two primary elements influencing retention are the preparation taper angle and the type of cement used during luting. The taper angle determines the degree of mechanical retention, whereas the cement's chemical bonding properties can enhance overall retention. This study aimed to evaluate and compare the retention performance of monolithic zirconia crowns cemented onto tooth preparations with 8° and 20° taper angles using three different luting agents. A total of 84 extracted human teeth were prepared with two different taper angles and randomly assigned to three cement groups for each angle (n=14). Monolithic zirconia crowns were fabricated using CAD/CAM technology, and their internal surfaces were airborne-particle abraded with 50 µm Al₂O₃. All crowns were standardized with a 100 µm cement space. Cementation was performed according to manufacturers' instructions, with primer application only to the zirconia surface in the Panavia V5 group. Specimens underwent 5000 thermocycles to simulate six months of aging. Retention was evaluated through a tensile test using a universal testing machine, and the recorded forces (N) were divided by the internal crown surface area to obtain MPa values. Data were statistically analyzed using one-way ANOVA and post hoc tests (p<0.05). At an 8° taper angle, no significant difference was found in retention between the cements. Mechanical retention was dominant in this group. At a 20° taper angle, no significant difference was observed between Panavia SA Cement Universal and Panavia V5, while FujiCEM Evolve cement showed significantly lower retention values. Furthermore, a significant decrease in retention was observed in the FujiCEM Evolve group as the taper angle increased. The retention of monolithic zirconia crowns is affected by both the taper angle and the type of cement used. While mechanical retention is sufficient at low angles, chemical bonding becomes more important at high angles. Panavia SA Cement Universal demonstrated high retention values even at high taper angles. The use of adhesive resin cements is recommended for preparations with high taper angles.