Laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda piyes bütünlüğünün önemi ve piyes bütünlüğüne etki eden faktörler
The significance of gallbladder integrity and associated factors influencing its preservation in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 996040
  2. Yazar: MUHAMMED BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Laparoskopik kolesistektomi semptomatik safra kesesi hastalıklarının tedavisinde minimal invaziv bir cerrahi prosedürdür ve güvenli bir yöntem olarak kullanımı yaygındır. Laparoskopik kolesistektomide çıkarılan piyes hem cerrah hem de patolog açısından klinik öneme sahiptir. Bununla birlikte, literatürde laparoskopik kolesistektomide piyes bütünlüğünü etkileyen faktörler yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada, piyes bütünlüğünün hangi faktörlerden etkilendiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada, 2019 ila 2025 yılları arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda 1407 hastaya uygulanan laparoskopik kolesistektomilerin patoloji sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. Piyesin bütün halinde olması, açılmış olması veya bütünlüğünün bozulmuş olması durumlarının hastaların yaşı, cinsiyeti, endo-bag kullanımı, taş tespit edilme durumu, taş boyutu, safra kesesi duvar kalınlığı, cerrah, White Blood Cell (WBC), C-reaktif protein (CRP),Direkt Bilirubin (D.Bilirubin) ve Karaciğer fonksiyon testleri (KCFT) değerleri tarafından belirlenip belirlenmedikleri araştırılmıştır. KCFT değeri olarak Aspartat Aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), Gama-Glutamil Transferaz (GGT), Alkalen fosfataz (ALP) değerleri bir grup halinde incelendi.En az bir değerin yüksekliğinde KCFT değeri yüksek olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %31,1'i erkek, %68,9'u kadındır. Hastaların yaşları 18 ila 90 arasında değişmektedir ve yaş ortalaması 49,5±14,93'tür. Hastaların %48,3'ünde piyes bir bütün halinde iken %40,0'ında açılmış halde ve %11,7'sinde ise bütünlüğü bozulmuş haldedir. Endo-bag kullanım oranı %40,2'dir. Taş tespit edilme oranı %84,4'tür. Safra kesesi duvar kalınlığı 0,1 cm ila 3,50 cm arasında değişmektedir ve ortalama safra kesesi duvar kalınlığı 0,43±0,21 cm'dir. Operasyonlar 10 farklı cerrah tarafından gerçekleştirilmiştir. Hastaların yaşının, safra kesesinde taş tespit edilme durumunun, tespit edilen taşın boyutunun ve preoperatif tetkiklerindeki WBC, CRP, D.Bilirubin ve KCFT değerlerinin yüksek olmasının piyesin bütünlüğü açısından belirleyici olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Hastaların cinsiyetinin, laparoskopik kolesistektomilerde endo-bag kullanımının, safra kesesi duvar kalınlığının ve operasyonu yapan cerrahın piyesin bütünlüğü açısından belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç: Laparoskopik kolesistektomide piyesin bütünlüğüne hastanın cinsiyeti, endo-bag kullanımı, safra kesesi duvar kalınlığı ve operasyonu yapan cerrah faktörleri açısından daha çok özen gösterilmelidir. İlave faktörler de dikkate alınarak laparoskopik kolesistektomide piyesin bütünlüğünü belirleyen faktörler retrospektif ve prospektif araştırmalarla daha sık incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Laparoscopic cholecystectomy is a minimally invasive surgical procedure widely used as a safe method for the treatment of symptomatic gallbladder diseases. The gallbladder specimen (GB) obtained during laparoscopic cholecystectomy has clinical importance for both surgeons and pathologists. However, factors affecting gallbladder specimen integrity during laparoscopic cholecystectomy have not been sufficiently investigated in the literature. This study aimed to identify the clinical, laboratory, and surgical factors affecting gallbladder specimen integrity. Methods: In this retrospective study, pathology results of 1407 patients who underwent laparoscopic cholecystectomy between 2019 and 2025 at the General Surgery Department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine Hospital were analyzed. Gallbladder specimen integrity (intact, opened, or disrupted) was evaluated in relation to patient age, sex, endo-bag use, presence of gallstones, stone size, gallbladder wall thickness, operating surgeon, and preoperative laboratory parameters including white blood cell count (WBC), C-reactive protein (CRP), direct bilirubin, and liver function tests (LFTs). Liver function tests, including aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), gamma-glutamyl transferase (GGT), and alkaline phosphatase (ALP), were evaluated as a combined variable, and elevation of at least one parameter was considered abnormal. Results: Of the patients, 31.1% were male and 68.9% were female. The mean age was 49.5 ± 14.93 years (range: 18–90 years). The gallbladder specimen was intact in 48.3% of patients, opened in 40.0%, and disrupted in 11.7%. The endo-bag usage rate was 40.2%, and gallstones were detected in 84.4% of patients. Gallbladder wall thickness ranged from 0.1 to 3.50 cm, with a mean thickness of 0.43 ± 0.21 cm. Surgeries were performed by 10 different surgeons. Patient age, presence of gallstones, stone size, and elevated preoperative WBC, CRP, direct bilirubin, and LFT values were not associated with gallbladder specimen integrity. In contrast, patient sex, endo-bag use, gallbladder wall thickness, and the operating surgeon were identified as determining factors for gallbladder specimen integrity. Conclusion: In laparoscopic cholecystectomy, greater attention should be paid to gallbladder specimen integrity with respect to patient sex, endo-bag use, gallbladder wall thickness, and the operating surgeon. Factors affecting gallbladder specimen integrity should be further investigated through retrospective and prospective studies incorporating additional variables.