Esnek bütçeler
Flexible budgets
  1. Tez No: 996041
  2. Yazar: BAHADIR MURAT ÇAKMAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KADİR DABBAĞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
İşletmelerin faaliyet hacmi bütçenin temelini oluşturmaktadır. Belli bir faaliyet hacmi temel alınarak düzenlenen bütçelere durağan bütçeler denmektedir. Ama gelecek belirsiz ve beklenildiği gibi gerçekleşmeyeceğinden dolayı bu tür bütçeler işletmenin durumunu kontrol etmede yetersiz kalacaklardır. Bunun eksikliğini gidermek için farklı faaliyet düzeylerine göre birkaç durağan bütçe hazırlanması gerekir. İşte bu tür farklı faaliyet düzeylerine göre ayarlanabilen sa ısal planlara esnek bütçe denmektedir. Günümüzde özellikle ekonomilerin değişken ve belirsizliği bu tür bütçe hazırlanmasını daha ön plana çıkarmıştır. Esnek bütçeler farklı kapasite kullanışları için ayarlanabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliğinden yararlanılarak esnek bütçeleme düzeninde bütçeler, fiili ürün (mal e a hizmet) üretimi dikkate alınarak, bu ürün için gerekli standart kapasite kullanışı derecesine ve/veya fiilen kullanılan kapasite kullanış derecesine göre ayarlanır. Böylece kapasite kullanış derecesi, kapasitenin kullanılışındaki erimlilik derecesi ve diğer nedenlerle ortaya çıkan“sapma”lar ayn ayn saptanabilir. Dolayısıyla esnek bütçeler füm sonuçlan, sorumluluk noktalarına göre değerleme olanağı verir. Kısaca Esnek Bütçeler işletmelerin duran arlıklar topluluğu olmasından çıkartır ve günümüz şartlarında işletmelerin gerek işletme içi ve gerekse işletme dışı dinamik bir yapıda olup gerçekleşebilecek her türlü duruma göre karşı koyabilme ve işletmenin piyasada devam edebilirliği noktasında işletmede kullanılan önemli otokontrol aracıdır.
Özet (Çeviri)
Businesses operating in the volume ofthe hasis of the budget. Held on the hasis of a certain ohırne of acti ity in the budgets of the static is called tbe budgets. But future uncertain due to the status of the business budgets, and as expected this kind of trade-off is insufficient to control. According to tbe different activity levels to elirninate it, a few static budget needs to be prepared. This is kind of different activity levels are adjustable according to the digital plans flexible budget. owadays, tbis kind of budget preparation for the ariable and uncertainty, especiall in economies to the fore. Flexible budgets to become kullanışları witb different capacity. Tbis feature by flexible budgeting in budgets, tak:ing into account the production of fiili products (goods or services) this product is the standard degree of capacity required for the use and/or tbe degree of de facto capacity as used by the set Thus the degree of effıciency and capacity of capacity for otber reasons such as tbe kullanılışındaki, tbe resulting“deviation”s can be separately. Therefore all the results, according to the valuation of responsibility to tbe flexible budgets. In short, is a collection of assets of busines es flexible budgets and frigidity businesses need business inside and out and out-of-business admittedly, is a dynamic structure, a case-b -case hasis against tbe koyabilme and all kinds of business in the market at the point of emphasizing the important edebilirliği continue to be used.