Öğretmenlerde akılcı ilaç kullanımı, sağlık okuryazarlığı ve siberkondri düzeyinin belirlenmesi
Determination of rational drug use, health literacy, and cyberchondria levels among teachers
  1. Tez No: 996043
  2. Yazar: LEYLA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL ÜSTÜNDAĞ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, öğretmenlerde akılcı ilaç kullanımı, sağlık okuryazarlığı ve siberkondri düzeyinin belirlenmesini amaçlar. Bu çalışma Yozgat ili Yerköy ilçesinde görev yapmakta olan 325 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Veri toplama için Rational Drug Use Scale, Health Literacy Scale, Cyberchondria Severity Scale ve sosyodemografik anket kullanılmıştır. Analizler SPSS 26.0 ile yapılmış; pearson korelasyonu, çoklu lineer regresyon, ikili lojistik regresyon, t-testi ve anova testi uygulanmıştır. Bulgular; AİK ortalama puanı 31.2 ± 4.8'dir (aralık: 18-41); teorik orta nokta (21) üzerinde olsa da yeterli eşik (≥35) altında kalmakta, %61.8 (n=201) yetersiz bilgi düzeyindedir. TSOY-32 toplam puanı 37.8 ± 5.9 (aralık: 20-48) olup yeterli sınır (≥33) üzerindedir; %62.5 (n=203) yeterli/mükemmel düzeydedir. SCÖ-33 toplam puanı 68.4 ± 13.1 (aralık: 33-120) orta düzey siberkondriyi göstermektedir. AİK (p=0.150), TSOY-32 ve alt boyutlarını (p>0.05) normal gösterirken, SCÖ-33 toplam (p=0.030) ve Aşırı Kaygı (p=0.040) normal değildir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the levels of rational drug use, health literacy, and cyberchondria among teachers. The study was conducted with 325 teachers working in the Yerköy district of Yozgat province. Data were collected using the Rational Drug Use Scale, Health Literacy Scale, Cyberchondria Severity Scale, and a sociodemographic questionnaire. Statistical analyses were performed using SPSS 26.0, including Pearson correlation, multiple linear regression, binary logistic regression, t-test, and ANOVA. The findings showed that the mean Rational Drug Use score was 31.2 ± 4.8 (range: 18–41); although above the theoretical midpoint (21), it remained below the sufficiency threshold (≥35), with 61.8% (n = 201) demonstrating inadequate knowledge. The mean HLS-32 score was 37.8 ± 5.9 (range: 20–48), which is above the adequacy threshold (≥33); 62.5% (n = 203) were at adequate/excellent levels. The mean CSS-33 score was 68.4 ± 13.1 (range: 33–120), indicating a moderate level of cyberchondria. Normality analysis showed that Rational Drug Use (p = 0.150) and HLS-32 total and subdimension scores (p > 0.05) were normally distributed, whereas the CSS-33 total score (p = 0.030) and the Excessive Worry subdimension (p = 0.040) were not.