Yoğun bakım hemşirelerinde tükenmişlik düzeyleri ile yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışlar arasındaki ilişkininincelenmesi
Examination of the relationship between burnout levels and attitudes and behaviors towards end-of-life care in intensive carenurses
  1. Tez No: 996054
  2. Yazar: RABİA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinde tükenmişlik düzeyleri ile yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yoğun bakım hemşireleri, ağır ve kritik hastalara 24 saat kesintisiz bakım sunan, yüksek stres ve duygusal yük altında çalışan sağlık profesyonelleridir. Bu nedenle, tükenmişlik düzeyi yüksek olan hemşirelerin yaşam sonu bakım süreçlerindeki tutum ve davranışlarının etkilenebileceği düşünülmektedir. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde, kesitsel bir tasarımda yürütülmüştür. Veriler, Eylül–Ekim 2025 tarihleri arasında Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde görev yapan 159 hemşireden çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ve Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranışlar Ölçeği (TDÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 programında analiz edilmiş olup tanımlayıcı istatistikler, t-testi, Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis, Pearson korelasyon ve Cronbach alfa katsayısı yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin orta düzeyde, yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışlarının ise genel olarak olumlu olduğu belirlenmiştir. Çalışma bulgularına göre, çalışma koşullarından memnuniyet, hemşire sayısının yetersizliği, uzun çalışma saatleri, ölümle sık karşılaşma, eğitim durumu ve mesleği isteyerek seçme durumu gibi faktörlerin tükenmişlik düzeyi üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu saptanmıştır. Ayrıca, tükenmişlik düzeyi arttıkça yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranış puanlarının azaldığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, yoğun bakım hemşirelerinin tükenmişliğini azaltmak ve yaşam sonu bakım süreçlerinde profesyonel tutumlarını güçlendirmek amacıyla; düzenli hizmet içi viii eğitimlerin artırılması, psikososyal destek programlarının oluşturulması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between burnout levels and attitudes and behaviors toward end-of-life care among intensive care nurses. Intensive care nurses are healthcare professionals who provide continuous care to critically ill patients under conditions of high workload, emotional strain, and ethical challenges. Therefore, it is assumed that high levels of burnout may negatively influence nurses' attitudes and behaviors in end-of-life care processes. The research employed a descriptive and correlational cross-sectional design. Data were collected online between September and October 2025 from 159 nurses working in the intensive care units of Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital. Data collection tools included a Personal Information Form, the Maslach Burnout Inventory (MBI), and the Attitudes and Behaviors Toward End-of-Life Care Scale (AB-EoLC). Data were analyzed using SPSS 22, employing descriptive statistics, independent samples t-test, Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis, Pearson correlation, and Cronbach's alpha reliability analysis. The findings revealed that nurses experienced a moderate level of burnout and had generally positive attitudes and behaviors toward end-of-life care. Factors such as job satisfaction, insufficient nursing staff, long working hours, frequent encounters with death, educational background, and choosing the profession willingly had significant effects on burnout levels. Moreover, a negative correlation was found between burnout levels and attitudes and behaviors toward end-of-life care, indicating that higher burnout was associated with less positive attitudes and behaviors. Based on these results, it is recommended to enhance in-service training, implement psychosocial support programs, and improve working conditions to reduce burnout and strengthen nurses' professional competence in end-of-life care.