Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin iş-yaşam kalitesi ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The quality of work life and burnout levels of nurses working in neonatal intensive care units
- Tez No: 609683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Çalışan Hemşirelerin İş-Yaşam Kalitesi ve Tükenmişlik Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Bu çalışmada Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) çalışan hemşirelerin iş-yaşam kalitesi ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya YYBÜ' de çalışan 80 hemşire dahil edildi. Çalışmaya alınan hemşirelerin iş yaşam kalitelerini ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek amacıyla Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği (HİYKÖ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) kullanıldı. Hemşirelerin iş yaşam kalitesi düzeylerinin çok yüksek olmamakla birlikte, ortalamanın üzerinde olduğu belirlendi. Çalışmada hemşireler iş yaşamlarını %11,2 oranında“iyi”, %67,5 oranında“orta”ve %21,2 oranında“kötü”olarak belirtmiştir. Hemşirelerin HİYKÖ“iş koşulları”alt boyutu ile çocuk sahibi olma arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.028). Çalışma saati ile hemşirelerin HİYKÖ iş/çalışma ortamı alt boyut puanlarıyla anlamlı ilişkisi olduğu gözlendi (p=0,036). YYBÜ'de çalışan hemşirelerin duygusal tükenme düzeyi ile duyarsızlaşma düzeyi orta ve kişisel başarı düzeyi yüksek düzeyde olduğu belirlendi. Vardiya sistemi ile çalışan hemşirelerin duygusal tükenmişlik düzeyleri sadece gündüz çalışan hemşirlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulundu (p=0,047). Meslekte çalışma süreleri ile hemşirelerin duygusal tükenmişlik puan ortalamaları arasında negatif yönde anlamlı düzeyde ilişki olduğu görüldü (p=0.025). Hemşirelerin iş yaşam kaliteleri ile tükenmişlik düzeyleri arasında yapılan korelasyon analizi sonucunda negatif yönde anlamlı bir ilişki saptandı. Çalışma sonuçlarına göre; YYBÜ' de çalışan hemşirelerin iş yaşam kalitelerinde anlamlı bir düşüş olmadığı bulundu. YYBÜ' de çalışan hemşirelerin çocuk sahibi olmaları ve fazla çalışma saatlerinin yaşam kalitelerini olumsuz etkilediği belirlendi. Hemşirelerin çalışma şeklinin ve çalışma süresinin tükenmişlik düzeyini artırdığı saptandı. Hemşirelerin iş yaşam kalitesi ile tükenmişlik düzeyleri arasında negatif bir ilişki olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The Quality Of Work Life And Burnout Levels Of Nurses Working İn Neonatal İntensive Care Units. The study aimed at investigating the quality of work life and burn out levels of nurses working in neonatal intensive care units. 80 nurses working in a neonatal intensive care unit were included in the study. The Quality of Nursing Work Life Scale (QNWL) and The Maslach Burnout Inventory (MBI) were used during the investigation. The nurses work life quality level was not very high but above average. In our study the nurses quality work life was specified as 11.2% ''good'', 67.5% ''average'' and 21.2% as ''bad''. There was a significant relationship between“working conditions”which is the sub-dimension of the QNWL and having children (p=0.028). There was also a significant relationship between the nurses working hours and“work/working environment”which is the sub-dimension of the QNWL (p=0.036). The emotional burnout level and insensitivity level was average and the personal achievement level was high in the nurses working in the neonatal intensive care unit. Emotional burnout levels of nurses working on shifts were significantly higher than those nurses working on a daily basis (p=0.047). There was a negative correlation between the nurses working hours and emotional burnout (p=0.025). There was a significantly negative correlation analysis between the nurses work life quality and burn out levels. There was no significant decline in the work quality of nurses working in the neonatal intensive care unit. Having children and more working hours affected work life quality of the nurses negatively. Working conditions and working hours increases the burnout levels. A negative correlation was found between working hours and burnout levels.