Ayakta Kürek Sörfü (SUP) yapanların motivasyonlarının sosyal kimlik teorisi kapsamında değerlendirilmesi
An evaluation of the motivations of Stand-Up Paddle Surfing (SUP) participants within the framework of social identity theory
  1. Tez No: 996063
  2. Yazar: GAMZE ÜRKÜTÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Spor, Tourism, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ayakta kürek sörfü (Stand Up Paddle Board) (SUP) yapan bireylerin rekreatif etkinliğe katılım motivasyonları ile sosyal kimlik boyutları arasındaki ilişkiyi incelemek ve motivasyon boyutlarının sosyal kimlik boyutları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemleri kapsamında ilişkisel ve deneysel tarama modeli birlikte kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'de ayakta kürek sörfü (SUP) yapan bireyler oluştururken, örneklemini 18 yaş ve üzeri, SUP aktivitesine amatör veya rekreatif düzeyde katılım sağlayan 412 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama süreci öncesinde Mersin Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Etik Kurulu'ndan 04/11/2024 tarihli ve 328 sayılı etik kurul onayı alınmıştır. Veri toplama süreci iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, ölçeklerin uygulanabilirliğini test etmek amacıyla 30 katılımcı üzerinde ön test uygulaması yapılmış ve elde edilen veriler doğrultusunda ölçme araçlarının araştırma kapsamında kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Ön test verileri analiz sürecine dâhil edilmemiştir. İkinci aşamada, 2 Aralık 2024 – 30 Aralık 2024 tarihleri arasında veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara SUP kulüpleri, sosyal medya platformları ve çevrim içi anket uygulamaları aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyonel Güdülenme Ölçeği ve Sporda Sosyal Kimlik Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Veri analiz sürecinde sırasıyla kayıp veri analizi, sapan (uç değer) analizi, normallik analizi, güvenilirlik ve geçerlilik analizleri uygulanmış; değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizi ve motivasyon boyutlarının sosyal kimlik boyutları üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, SUP yapan bireylerin rekreatif etkinliğe katılım motivasyonları ile sosyal kimlik boyutları arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu ve motivasyon boyutlarının sosyal kimliğin grup içi bağ, bilişsel merkeziyet ve grup içi etki boyutları üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, ayakta kürek sörfünün yalnızca fiziksel bir rekreatif etkinlik olmadığını; aynı zamanda bireylerin grup aidiyeti geliştirmelerine ve sosyal kimlik inşa süreçlerine katkı sağlayan çok boyutlu bir rekreatif faaliyet olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın, SUP ve benzeri rekreatif spor etkinliklerini motivasyon ve sosyal kimlik bağlamında ele alan sınırlı literatüre özgün bir katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between recreational participation motivations and social identity dimensions of individuals who participate in Stand Up (SUP), and to determine the effects of motivation dimensions on social identity dimensions. The study was conducted within the scope of quantitative research methods by using relational and experimental survey models together. The population of the study consists of individuals who engage in Stand Up Paddle Boarding (SUP) in Türkiye, while the sample comprises 412 volunteer participants aged 18 and over who participate in SUP activities at an amateur or recreational level. Prior to the data collection process, ethical approval was obtained from the Mersin University Social and Human Sciences Ethics Committee (dated 04/11/2024, decision number 328). The data collection process was carried out in two stages. In the first stage, a pilot study was conducted with 30 participants to test the applicability of the measurement instruments, and the results indicated that the scales were suitable for use in the study. Data obtained from the pilot study were excluded from the main analyses. In the second stage, data were collected between December 2, 2024, and December 30, 2024. Participants were reached through SUP clubs, social media platforms, and online survey applications. The data collection instruments consisted of a Personal Information Form, the Recreational Motivation Scale, and the Social Identity in Sport Scale. The collected data were analyzed using the SPSS statistical package program. The data analysis process included missing data analysis, outlier analysis, normality analysis, and reliability and validity analyses. In addition, correlation analysis was conducted to determine the relationships between variables, and regression analyses were performed to examine the effects of motivation dimensions on social identity dimensions. The findings of the study indicate that there are significant relationships between recreational participation motivations and social identity dimensions of individuals participating in SUP, and that motivation dimensions have significant effects on the social identity dimensions of in-group ties, cognitive centrality, and in-group affect. The results reveal that Stand Up Paddleboarding is not only a physical recreational activity but also a multidimensional recreational practice that contributes to the development of group belonging and social identity construction processes. It is believed that this study makes an original contribution to the limited literature addressing SUP and similar recreational sports activities within the framework of motivation and social identity.