Tuncel Altınköprü'nün Serüven Peşinde dizisinin çocuk edebiyatında bilim kurgu unsurları açısından incelenmesi
An analysis of science fiction elements in Tuncel Altınköprü's Serüven Peşinde series from the perspective of children's literature
- Tez No: 996064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tuncel Altınköprü'nün Serüven Peşinde dizisinde yer alan bilim kurgu unsurlarını çocuk edebiyatı bağlamında incelemektir. Bu doğrultuda diziyi oluşturan yirmi dört eser; insan ve insan dışı varlıklar, mekân, zaman ve olay örgüsü çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş, veriler doküman incelemesi yoluyla elde edilmiş ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre dizide uzay ortamları, farklı gezegenler, ileri teknolojiye dayalı araçlar, uzay teknolojileri, robotlar, androidler, mutant varlıklar, biyoteknolojik müdahaleler, zamanla ilişkili kurgular ile distopik ve ütopik yapılar gibi bilim kurgu türüne özgü unsurların yer aldığı belirlenmiştir. İnceleme sonucunda bu unsurların anlatı içerisinde macera kurgusu ile birlikte sunulduğu, bilimsel ve teknolojik ögelerin günlük yaşamda karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm arayışları çerçevesinde ele alındığı görülmüştür. Ayrıca dizide evrensel bilim kurgu unsurlarının yerel kültürel unsurlar ve tarihî göndermelerle birlikte kullanıldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Serüven Peşinde dizisinde bilim kurgu unsurlarının insan ve insan dışı varlıklar, mekân, zaman ve olay örgüsü kapsamında yapılandırıldığı ve bu unsurların anlatı içerisinde sunulduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, çocuk edebiyatında bilim kurgu unsurlarının ele alınış biçimlerinin ortaya konulmasına yönelik literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the science fiction elements in Tuncel Altınköprü's Serüven Peşinde series within the context of children's literature. In this regard, the twenty-four works that make up the series have been analyzed in terms of human and non-human beings, space, time, and plot. A qualitative research approach was adopted in the study, data were obtained through document analysis, and content analysis was used to interpret the findings. According to the research findings, it was determined that the series contains elements specific to the science fiction genre, such as space environments, different planets, advanced technology-based vehicles, space technologies, robots, androids, mutant beings, biotechnological interventions, time-related plots, and dystopian and utopian structures. The analysis revealed that these elements are presented within the narrative alongside adventure plots, and that scientific and technological elements are addressed within the framework of seeking solutions to problems encountered in daily life. It was also determined that universal science fiction elements are used in the series alongside local cultural elements and historical references. In conclusion, it has been determined that science fiction elements in the series Serüven Peşinde are structured within the scope of humans and non-human beings, space, time, and plot, and that these elements are presented within the narrative. These results contribute to the literature on the treatment of science fiction elements in children's literature.