Peritonit sırasında uygulanan CO2 pnömoperitonyumun nitrik oksit metabolizması üzerine etkileri (Deneyse çalışma)
The, Effects of CO2 pneumoperitoneum on nitric oxide metabolism in peritonitis
- Tez No: 99607
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN KAPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Laparoskopi, peritonit ile komplike olan vakalarda da giderek daha sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu sırada bakteriyeminin artması konusunda bir takım teorik endişeler mevcuttur. Bu çalışma, sıçanlarda E.coli ile oluşturulmuş peritonit modelinde laparoskopi ile bakteriyemi ve kan nitrik oksit (NO) düzeylerinde oluşan değişiklikleri araştırmak amacıyla uygulandı. Kırk adet sıçan -ki bunlardan 20 sine 60 dakika süresince 12 mmHg sabit basınçta pnömoperitonyum uygulandı- çalışmaya dahil edilerek, sistemik kan kültürleri ve kan NO düzeyleri incelendi. Laparotomi grubun da, laparoskopi ve öpere edilmeyen grup ile karşılaştırıldığında (p=0.010) daha yüksek plazma NO düzeyleri tespit edildi. 12 mmHg düzeyinde, 1 saat süreyle uygulanan pnömoperitonyum, laparotomi grubuna kıyasla daha az fizyolojik stres yarattığı, böylece sistemik immün mekanizmaların korunduğu sonucu çıkarıldı. Klinik açıdan bakıldığında bizim çalışmamız, laparoskopinin kullanımını, laparotomiye oranla daha fazla desteklemekte ve peritonit ile seyreden apendisit, perfore peptik ülser ve divertikülit gibi patolojilerde güvenle uygulanabileceğine inanmaktayız. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Laparoscopy is increasingly used in conditions complicated by peritonitis. A theoretical concern is that carbon dioxide pnuemoperitoneum may increase bacteraemia. To evaluate the impact of laparoscopy in the presence of peritonitis, this study was designed. This study examines the effect of CO2 pneumoperitoneum on bacteraemia and nitric oxide (NO) changes caused by E.coli-induced peritonitis in a rat model. A group of 40 rats were studied, 20 of which were subjected to a 12 mmHg pressure pneumoperitoneum for 60 minutes, with the systemic blood culture and blood NO parameters being studied. Laparotomy group had significantly higher levels of blood NO (p=0.010), compared with laparoscopy and non-operation group. A carbon dioxide pneumoperitoneum of 12 mmHg may produce less physiological stress locally in the abdomen and thereby preserve the regional anatomic component of the systemic immune response. Clinically, our study support increasing utilization of laparoscopy rather man laparotomy in inflamatory conditions such as appendicitis, peptic ulcer perforation and diverticulitis. 45