Düşük devrili mikromotorda ve elde kullanılan Ni-ti esaslı kanal aletlerinin kök kanallarının şekillendirilmesine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 99608
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL KÜÇÜKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
87 ÖZET Çekilmiş insan dişleri üzerinde gerçekleştirilen bu çalışmada, kök kanallarının şekillendirilmesinde kullanılan farklı üç tipteki Ni-ti döner alet sisteminin, değişik parametreler üzerindeki etkinlilerinin, elde kullanılan Ni-ti kanal aletleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, aynı zamanda, olası hataları en aza indirgeyerek standart verilere ulaşmamızı sağlayacak bir deney modeli geliştirilmesi ve standart röntgen çekimlerine olanak tanıyacak bir model hazırlanması planlanmıştır. Çalışmamızda, Schneider'e göre çok eğimli dişler grubuna giren (>25 derece) 80 adet alt büyük azı dişinin mesial kök kanalları kullamlrmştır. Diş kökleri, şekillendirme öncesi kök kanalı eğim açıları ve çalışma uzunlukları mümkün olduğunca benzer olacak şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Her bir grupta 20 adet kök kanalı yer almıştır. Deney grupları: 1. Grup- VDW 02, 2. Grup- Profile 04 ve 3. Grup- Hero 642 Ni-ti döner alet sistemlerinden; kontrol grubu ise: 4. Grup- Ergoflex Ni-ti el aletlerinden oluşmuştur. Bu çalışmada, Bramante yönteminde tammlanan kapalı mufla sistemi örnek alınarak tasarlanan, dikdörtgenler prizması şeklindeki metal kalıp kullanılmıştır. Dişlerin mesial kökleri akrilik bloklara gömülerek, herbirinden kök ucuna 2, 5 ve 8 mm uzaklıkta, horizontal yönde üçer kesit alınmıştır. Elde edilen kök kesitleri orijinal pozisyonlarında üst üste gelecek şekilde, metal kalıp içindeki yerlerine monte edilerek, diş kökü metal kalıp içinde sabitlenmiştir. Bu kök kesitlerinin şekillendirme işlemi öncesi ve sonrasındaki görüntüleri, Bramante yöntemine göre, orijinal kök kanal seyrinden sapma miktarını ve yönünü, kanal aletinin kök kanal merkezinde kalma yeteneğini ve kaldırılan dentin miktarını belirlemede kullamlmıştrr. Şekillendirme işlemi sonrası kök kanallarında oluşan düzleşme miktarım belirlemede, intraoral dijital radyografi sistemlerinden biri olan Sidexis'ten88 yararlanılmıştır. Çalışma sırasında, kök kanallarında oluşan çalışma uzunluğu kayıpları, kök kanallarım şekillendirme süreleri ve karşılaşılan alet kırıkları kaydedilmiştir. Bu çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi sonucunda: Transportasyon miktarı açısından, her üç ölçüm noktasında da, tüm gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (pX),05). Birinci ölçüm noktasında, transportasyon yönünün, tüm kök kanallarında kanal eğiminin dışına doğru gerçekleştiği görülmüş ve böylece, tüm gruplar arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0,05). İkinci ölçüm noktasında, transportasyon yönü açısından, gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p< 0,05). Transportasyon yönü, Profile 04, Hero 642 Ni-ti döner aletierinin ve Ni-ti el aletlerinin kullanıldığı gruplarda (2., 3. ve 4. Grup), kök kanal eğiminin içine; VDW 02 Ni-ti döner aletlerinin kullanıldığı grupta (l.Grup) ise, kök kanal eğiminin dışına doğru gerçekleşmiştir. Üçüncü ölçüm noktasında da, transportasyon yönü açısından, gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür (p< 0,05). Transportasyon yönü, VDW 02 ve Hero 642 Ni-ti döner aletlerinin kullamldığı gruplarda (1. ve 3. Grup), kök kanal eğiminin içine; Profile 04 Ni-ti döner ve Ni-ti el aletlerinin kullamldığı gruplarda (2. ve 4. Grup) ise, kök kanal eğiminin dışına doğru gerçekleşmiştir. Birinci ölçüm noktasında, şekillendirme sonrasında kaldırılan madde miktarı açısından, tüm gruplar arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır (p >0,05). İkinci ölçüm noktasında, Hero 642 Ni-ti döner aletlerinin kullamldığı grupta (3. Grup), Profile 04 Ni-ti döner aletleri ve Ni-ti el aletlerinin kullanıldığı gruplara (2. ve 4.Grup) kıyasla, anlamlı ölçüde daha az madde kaldırıldığı bulunmuştur (p0,05). Üçüncü ölçüm noktasında, Profile 04 Ni-ti döner aletlerinin kullamldığı89 grupta (2. Grup), diğer deney gruplarına ( 1. ve 3. Grup) kıyasla, daha fazla madde kaldırıldığı (p< 0,01); ancak, kontrol grubu (4. Grup) ile anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür (p >0,05). 1., 3. ve 4. Grup'lar arasındaki farklılığın ise, anlamlı olmadığı saptanmıştır (p >0,05 ). Kanal aletinin kök kanal merkezinde kalma oram açısından, her üç ölçüm noktasında da, tüm gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p >0,05). Şekillendirme işleminden sonra, Ni-ti el aletlerinin kullanıldığı kontrol grubunda (4.Grup), deney gruplarına (1., 2. ve 3. Grup) kıyasla, anlamlı ölçüde daha fazla düzleşme olduğu görülmüştür (p< 0,01). Ni-ti döner alet sistemlerinin kullanıldığı deney grupları arasında ise, anlamlı bir fark saptanamamıştır (p >0,05). Şekillendirme işleminden sonra, Profile 04 Ni-ti döner aletlerinin kullanıldığı grupta (2. Grup), VDW 02 ve Hero 642 Ni-ti döner aletlerinin kullanıldığı gruplara (l.ve 3. Grup) kıyasla, anlamlı ölçüde daha fazla çalışma uzunluğu kaybı oluştuğu (p< 0,05); ancak, Ni-ti el aletlerinin kullanıldığı kontrol grubu (4. Grup) ile anlamlı bir fark oluşturmadığı saptanmıştır (p >0,05). Diğer tüm gruplar (1., 3. ve 4. Grup) arasında ise, anlamlı bir fark bulunamamıştır (p >0,05). Kök kanallarının şekillendirilmesi işleminin, deney gruplarında kullanılan Ni-ti döner alet sistemlerinin herbiri ile, kontrol grubunda kullanılan Ni-ti el aletlerine kıyasla, anlamlı ölçüde daha kısa sürede tamamlandığı görülmüştür (p< 0,01). Deney grupları, kendi aralarında karşılaştınldıklarmda ise, çalışma süresi açısından Hero 642 (3. Grup) ile Profile 04 Ni-ti döner aletlerinin (2. Grup) kullanıldığı gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı (p >0,05 ); ancak, bu iki sisteme kıyasla VDW 02 Ni-ti döner aletleri ile (l.Grup) şekillendirme işleminin anlamlı ölçüde daha uzun sürdüğü görülmüştür (p< 0,05) Çalışmamızın sonucunda, deney ve kontrol gruplarının hiçbirinde alet kırığına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY The aim of this in vitro study was to investigate the efficacy of three different rotary nickel-titanium (Ni-ti) systems with comparison to Ni-ti hand instruments which were all used to instrument the root canals in extracted human teeth. In addition to this, to improve an experimental model which will help us to reach the standard data by minimizing the potential faults and to prepare a model which supply us with the standard radiographies were planned in this study. Mesial root canals of 80 mandibular molars which were defined as severely curved canals (>25 degree) by Schneider were included in this study. Prior to instrumentation, the degree of the root canal curvature and the working length were determined for each root canal and the roots, as similar as possible, were divided into experimental and control groups as each had 20 root canals as follows: Experimental groups; Group 1- VDW 02, Group 2- Profile 04 and Group 3- Hero 642 rotary Ni-ti systems and control group; Group 4- Ergoflex, Ni-ti hand instruments. This study was conducted on a metalic block which was designed as a rectangular prism somehow likely to that of the closed muffle system defined by Bramante technique. The mesial roots of the teeth were embedded in resin blocks and each was then sectioned horizontally at 2, 5 and 8 mm from the apex. The root sections were originally repositioned and mounted to their places, and therefore fixed within the metal block. The pre-and post operative cross sectional images of the roots at these levels were used to evaluate canal transportation, centering ratio and area of dentin removed according to the Bramante technique. Following instrumentation procedure, the amount of root canal straightening was measured using an intraoral digital radiographic system, Sidexis. Instrumentation time, loss of working length and instrument fracture during the root canal preparation were also recorded in each group. The statistical analysis of the data showed that:91 At each level, no significant difference was found among the groups for the amount of transportation and centering ratio (p> 0.05). In all groups, the instrumented canals were transported toward the outside of the curve in the apical section (p>0,05). In the mid-section, the direction of transportation was toward the inside of the curve in Groups 2, 3 and 4; and toward the outside in Group 1 (p0,05). In the mid-section, in Group 3, significantly less amount of dentin was removed in comparison to the Groups 2 and 4 (p< 0,05). There was no significant difference between Groups 3 and 1, and among the other groups (p >0,05). In the coronal section, the area removed by Profile 04 rotary instruments in Group 2 was significantly greater than the other experimental groups (p0,05). The difference among Groups 1, 3 and 4 was not found to be significant (p >0,05). The amount of root canal straightening was significantly greater in control group with comparison to the experimental groups (p0,05). The loss of working length was significantly greater with Profile 04 rotary instruments than the other experimental groups (p< 0,05). However, no significant difference was found between the Profile 04 rotary instruments and the control group (p> 0,05). The difference among the Groups 1, 3 and 4 was not significant (p> 0,05). Instrumantation time for all of the experimental groups was significantly faster than the control group (p < 0,01). With regard to the experimental groups, there was no significant difference between Groups 2 and 3 (p> 0,05), but these groups92 were significantly faster than Group 1 (p< 0,05). During the instrumentation procedure, no instrument fracture occured in any of the experimental and control groups.