Antakya'nın sosyal ve ekonomik durumu (1790-1814)
The social and economic structure of Antakya (1790–1814)
- Tez No: 996072
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DOĞAN, PROF. DR. HAYDAR ÇORUH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1790–1814 yılları arasında Antakya kazasının sosyal ve ekonomik yapısını incelemeyi amaçlamaktadır. Osmanlı taşra tarihine ilişkin araştırmalarda çoğunlukla merkezî idarî düzenlemelerin ön plana çıkarılmasına karşılık, bu tez Antakya'yı yerel aktörler, toplumsal ilişkiler ve ekonomik pratikler çerçevesinde ele alarak, taşra toplumunun gündelik işleyişini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışma, Antakya'nın söz konusu dönemdeki idarî yapılanmasını, demografik özelliklerini, sosyo-kültürel yapısını, gündelik yaşam pratiklerini ve ekonomik faaliyetlerini bütüncül bir yaklaşımla değerlendirmektedir. Tezin giriş bölümünde Antakya'nın coğrafi konumu ve tarihsel arka planı ele alınmıştır. Birinci bölümde, kazanın idarî yapısı ve demografik durumu incelenmiş; ehl-i şer' ve ehl-i örf mensupları başta olmak üzere yerel yönetim unsurlarının görev ve yetkileri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, hane yapısı, evlilik, boşanma, vasilik gibi aile kurumuna dair unsurlar ile sosyal kurumlar ele alınarak Antakya'nın sosyo-kültürel dokusu analiz edilmiştir. Üçüncü bölüm, terekeler üzerinden gündelik yaşam ve maddi kültür unsurlarına odaklanılmıştır Dördüncü bölümde ise vergiler, mukataa gelirleri, zahire ihracı ve müsadere uygulamaları üzerinden Antakya'nın ekonomik yapısı incelenmiştir. Bu çalışma, şer'iyye sicilleri ve arşiv belgelerine dayalı olarak Antakya'nın sosyal ve ekonomik tarihine dair yerel ölçekte ayrıntılı veriler sunmakta ve Osmanlı taşra tarih yazımına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine the social and economic structure of the district of Antakya between 1790 and 1814. While studies on Ottoman provincial history have generally emphasized central administrative reforms, this thesis approaches Antakya through local actors, social relations, and economic practices, thereby revealing the everyday functioning of provincial society. The study evaluates Antakya's administrative organization, demographic characteristics, socio-cultural structure, daily life practices, and economic activities within a holistic framework. The introduction discusses Antakya's geographical location and historical background. The first chapter analyzes the district's administrative structure and demographic conditions, focusing on the roles and responsibilities of local governing elements, particularly members of the ehl-i şerʿ and ehl-i örf. The second chapter examines the socio-cultural fabric of Antakya through family institutions such as household structure, marriage, divorce, and guardianship, as well as various social institutions. The third chapter focuses on daily life and material culture based on estate inventories (tereke records). The fourth chapter investigates Antakya's economic structure through taxation, mukataa revenues, grain exports, and confiscation practices. Based on şerʿiyye court records and archival documents, this study provides detailed local-scale data on Antakya's social and economic history and contributes to the historiography of the Ottoman provinces.