Hâkimiyeti Milliye gazetesine göre azınlık okulları
Minority schools according to Honority Milliye newspaper
  1. Tez No: 996073
  2. Yazar: RABİYA İŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Azınlık okulları, I. Dünya Savaşı'na kadar padişahların inisiyatifiyle açılmıştır. Fakat I. Dünya Savaşı'na gelindiği zaman yabancı devletler amaçları doğrultusunda bu okulları Osmanlı Devleti'ne karşı kullanmaya başlamışlardır. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bu okulların emellerinin farkına varmışlardır. Bu yüzdendir ki Lozan Barış Antlaşması'nda üzerinde durulan önemli konulardan birisi de Yabancı Okullar Meselesi olmuştur. Okulların millileştirilmesi ve tüm okulların Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlanarak denetim altında tutulması amacıyla gerekli adımlar atmıştır. Ancak yabancı devletler bunun aksine açtıkları okulları kapatmamakta ısrarcı olmuş ve sonrasında da bunu sorun haline getirmişlerdir. Bu karmaşık ortam hem yabancı basında hem de yerel basında yer almıştır. Nitekim yabancı okullar meselesinin yaşandığı dönemde bu sorun Hâkimiyeti Milliye gazetesinde de yer almıştır. 28 Nisan 1920'de yayın hayatına başlayan Hâkimiyeti Milliye, 1922-1923 yılları arasında yabancı okullar meselesi ile ilgili haberlere de yer vermiştir. Lozan Antlaşması'ndan sonra ivme kazanan millileşme hareketinde medreseleri kapatmayı dahi göze alan TBMM yabancı okulları kapatmaktan geri durmamıştır. Tam bağımsızlık ve millileşme amacıyla atılan bu adımların amacı oluşabilecek dini ve yabancı herhangi bir provokasyona mahal vermemek için atılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 3 Mart 1924'te Tevhid-i Tedrisat Kanunu yayınlanarak yerli ve yabancı eğitim kurumları ve vakıflar Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Minority schools were opened at the initiative of the sultans until World War I. However, by the time of World War I, foreign powers began using these schools for their own purposes against the Ottoman Empire. Mustafa Kemal Atatürk and his comrades-in-arms realized the aims of these schools. Therefore, one of the key issues addressed in the Treaty of Lausanne was the Foreign Schools Issue. Necessary steps were taken to nationalize schools and to bring all schools under the control of the Ministry of National Education. However, foreign powers, on the contrary, insisted on not closing the schools they had opened and subsequently made this a problem. This complex situation was covered in both the foreign and local press. Indeed, during the period when the foreign schools issue was being discussed, it was also reported in the Hâkimiyeti Milliye newspaper. Hâkimiyeti Milliye, which began publication on April 28, 1920, also covered news on the foreign schools issue between 1922 and 1923. In the nationalization movement that gained momentum after the Treaty of Lausanne, the Turkish Grand National Assembly (TBMM) even risked closing down madrasahs, and did not hesitate to close down foreign schools. These steps, aimed at achieving full independence and nationalization, were aimed at preventing any potential religious or foreign provocations. To this end, the Law on the Unification of Education was issued on March 3, 1924, placing domestic and foreign educational institutions and foundations under the Ministry of National Education..