Farklı yapıştırma simanları ile yapıştırılan soy ve soy olmayan metal kronların retansiyonu
Retentive properties of different luting cements on base and noble metal crowns
- Tez No: 99609
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1. ÖZET FARKLI YAPIŞTIRMA SEMANLARI ELE YAPIŞTIRILAN SOY VE SOY OLMAYAN METAL KRONLARIN RETANSİYONU Dental yapıştırma simanları sabit protetik restorasyonlar ile altındaki diş dokusu arasındaki boşluğu doldurarak iki yapı arasında bağlantı sağlarlar. En önemli görevlerinden bir tanesi protezin devamlılığı açısından çok önemli bir faktör olan retansiyonun sağlanmasıdır. Bu çalışmanın amacı beş farklı yapıştırma simanının (çinkofosfat siman, phosphate cement-Bayer; cam iyonomer siman, Meron-Voco; poliasit ile modifıye edilen reçine siman, Principle-Dentsply; reçine ile modifıye edilen cam iyonomer siman, Fuji Plus-GC; reçine siman, Avanto-Voco) soy ve soy olmayan metal alaşımından hazırlanan kron restorasyonlarına retansiyonunun değerlendirilmesidir. Bu amaçla, ortodontik nedenlerle çekilmiş 80 adet çürüksüz ve kron boylan birbirine yakın büyüklükte premoler diş seçilerek distile su içerisinde saklandılar. Bütün diş kesimleri standardizasyonu sağlamak amacıyla kuyumcu tornasında su spreyi altında 16.5 derecelik kesim açısı ile prepare edildiler. Böylece preparasyonların yaklaşım açılarının 33 derece olması sağlandı. Koni şekilli preparasyonların yüksekliklerinin en az 4 mm, okluzal yüzlerinin çapının 3 mm olmasına ve kesim yüzeyinin tamamen dentin dokusunda bulunmasına dikkat edildi. Standart mum modelajlar hazırlandı. Her deney grubundaki mum modelajların yarısı AuAgPd metal alaşımı (AuroLloyd KF, Bego, Almanya) ile hazırlanırken diğer yarısı NiCr metal alaşımı (Wiron 99, Bego, Almanya) ile hazırlandı. Hazırlanan örnekler her grupta 16 adet örnek olacak şekilde 5 gruba ayrıldılar. Her grupta iki farklı metal alaşımından 8'er adet örnek mevcuttu. Yapıştırma simanları oda sıcaklığında üretici firmanın talimatlarına uygun olarak karıştırıldı ve simanın kron içyüzüne yerleştirilmesini takiben örnekler % 90 nemli ortamda 5 kg yük altında 10 dakika bekletildiler. Daha sonra 24 saat süreyle 37° C distile suda bekletilen örnekler ısı çevirim cihazında 5-55° C'de 5000 kez ısı çevirim işlemine tabi tutuldular. Çekme testi“Zwick Universal testing machine”ile 1mm/ dak'lık sabit hızla gerçekleştirildi. Kopma kuvveti verilerinin istatistiksel analizi ANOVA ile yapıldı. En düşük ortalama kopma değerleri (120.88 - 143.09 N) her iki metal alaşımı grubu için de çinkofosfat siman ilesimante edilen örneklerde elde edildi. Bununla beraber çinkofosfat siman ile simante edilen örneklerin en düşük standart sapma değerini göstermesi, simanın klinik kullanımının teknik hassasiyet gerektirmemesine bağlanabilir. Reçine ile modifıye edilen cam iyonomer siman Fuji Plus'ın (300.92 N) ve reçine siman Avanto'nun (276.85 N) AuAgPd metal alaşımı ile hazırlanan örneklere retansiyonunun diğer siman gruplarından daha yüksek olduğu bulundu. En yüksek ortalama kopma kuvveti (381.02 N) ise NiCr metal alaşımını ile hazırlanan örneklerin reçine ile modifıye edilen cam iyonomer siman Fuji Plus ile simante edildiği durumda gözlendi. Avanto reçine siman dışındaki bütün simanlar NiCr metal alaşımı ile hazırlanan örneklerde daha yüksek retansiyon değerleri gösterdiler.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY RETENTIVE PROPERTIES OF DIFFERENT LUTING CEMENTS ON BASE AND NOBLE METAL CROWNS Dental luting cements fill the space and provide the link between a fixed prosthesis and the supporting prepared tooth structure. To secure a lasting retention of the prosthesis, that is a critical factor for the longevity, is one of their prime functions. The aim of this study was to evaluate the retentive properties of five different luting cements (zinc phosphate, phosphate cement-Bayer; glass ionomer, Meron-Voco; poliasit modified resin, Principle-Dentsply; resin modified glass ionomer, FujiPlus-GC; resin, Avanto-Voco) on base and noble metal crowns. Eighty caries-free mandibular premolars were selected according to crowns of similar sizes, and stored in deionized water. All standardized tooth preparations for complete metal crowns were performed on a jeweler's lathe under copious amount of water at a grinding angle of 16.5°. Thus final preparation had a 33° angle of convergence. The cone shaped preparations were at least 4 mm high, had an occlusal diameter of 3 mm and were placed entirely in dentin. Standardized wax patterns were made. Half of the wax patterns for each experimental group were cast in a AuAgPd alloy (AuroLloyd KF, Bego, Germany) while the other half were cast in a NiCr alloy (Wiron 99, Bego, Germany). The castings were randomly divided into 5 experimental groups; each group consisted of 1 6 samples (8 for each metal alloy). Luting agents were mixed at room temperature according to manufacturers' instructions and cementation was performed by keeping the castings under 5 kg of pressure for 10 minutes at 90% relative humidity. Samples were then stored in distilled water at 37°C for 24 hours and thermocycled between 5-55°C for 5000 cycle with a dwell time of 30 sec. Tensile force was applied in a Zwick universal testing machine with a constant speed of lmm/min. Failure modes were recorded and the data was analyzed by ANOVA. The lowest mean values (120.88 - 143.09 N) were recorded for zinc phosphate cement for both two alloy groups. However, relatively lower standard deviation values recorded for zinc phosphate indicated that handling of zinc phosphate cement was less technique sensitive. FujiPlus (300.92 N) and Avanto (276.85 N) showed significantly higher retentive strengths to AuAgPd alloy in comparison to other cements.The retentive strength of FujiPlus (381.02 N) was significantly higher than the retentive strengths of other cements to NiCr alloy. All cements, except Avanto resin cement, showed higher retentive values for NiCr alloy than for AuAgPd alloy.