Diz osteoartritli kadınlarda beden kompozisyonu ve klinik bulgularla ilişkisi
Relationship between body composition and clinical findings in women with knee osteoarthritis
- Tez No: 996086
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN NUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine başvuran diz osteoartritli 50 yaş üzeri kadınlarda DXA ile değerlendirilen vücut kompozisyonu—özellikle appendiküler yağsız kütle indeksi (ALMI)—ile ağrı, fonksiyon, fiziksel performans, psikolojik durum ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Etik kurul onayı sonrasında, çalışmaya katılmayı kabul eden ve aydınlatılmış onamları alınan, 27/01/2025–04/06/2025 tarihleri arasında ACR klinik ve radyolojik kriterlere göre Kellgren–Lawrence evre 2 ve üzeri diz osteoartriti tanısı alan 100 kadın hasta çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların demografik özellikleri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi; kas gücü el kavrama testi ile, fiziksel performans 4 m yürüme hızı, sandalyeden kalkma testleri ve TUG testi ile değerlendirildi. Vücut kompozisyonu DXA ile ölçüldü ve ALMI'ye göre dört grup oluşturuldu (<5.5; 5.5–6.49; 6.5–7.49; ≥7.5 kg/m²). Ağrı VAS ile, fonksiyon WOMAC ile, psikolojik durum HADS ile ve yaşam kalitesi SF-36 (alt ölçekler ile PCS/MCS) ile değerlendirildi. İstatistiksel analizlerde dağılımın normal olmaması nedeniyle Kruskal–Wallis ve Bonferroni düzeltmeli post-hoc Mann–Whitney U testleri ile Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Katılımcıların ortalama yaşı 62.1±6.8 yıl, hastalık süresi 7.6±5.7 yıl ve VKİ 29.9±5.3 kg/m² idi. Ortalama ALMI 6.85±1.27 kg/m² olarak saptandı. ALMI grupları arasında WOMAC ağrı, WOMAC fonksiyon ve WOMAC toplam skorları anlamlı farklılık gösterdi; kas kütlesi arttıkça semptom yükünün azaldığı izlendi (tümü için p<0.001), WOMAC sertlik ve VAS skorlarında anlamlı fark saptanmadı. El kavrama gücü, yürüme hızı ve sandalyeden kalkma testleri ALMI grupları arasında anlamlı farklılık göstermedi; ALMI ile TUG arasında da anlamlı ilişki bulunmadı (ρ=–0.151, p=0.133). HADS anksiyete ve depresyon skorları ALMI grupları arasında benzerdi. SF-36 fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ağrı alt ölçeği ve PCS skorları ALMI ile paralel olarak artmış ve gruplar arasında anlamlı farklılık göstermiştir (sırasıyla p<0.001, p=0.025, p=0.014 ve p<0.001). Buna karşın MCS skorları düşük ALMI grubunda daha yüksek bulunmuş ve bu farklılık anlamlı saptanmıştır (p=0.008). ALMI ile WOMAC ağrı arasında çok güçlü negatif korelasyon saptanmıştır (ρ=–0.868, p=1.47×10⁻³¹). Diz osteoartritli 50 yaş üzeri kadınlarda DXA ile ölçülen ALMI, ağrı ve fonksiyonel yetersizlikle yakından ilişkili olup SF-36'nın fiziksel bileşen göstergeleriyle paralel değişmektedir. Buna karşın SF-36'nın mental bileşeninde (MCS) düşük ALMI grubunda daha yüksek değerlerin saptanması, mental durumun kas kütlesinden bağımsız başka faktörlerle şekillenebileceğini düşündürmektedir. ALMI'nin klinik değerlendirmeye dahil edilmesi, özellikle fiziksel işlev ve semptom yükü açısından riskli hastaların belirlenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between DXA-derived body composition—particularly appendicular lean mass index (ALMI)—and pain, function, physical performance, psychological status, and quality of life in women aged over 50 years with knee osteoarthritis. Following ethics committee approval, 100 women aged ≥50 years with Kellgren–Lawrence grade ≥2 knee osteoarthritis diagnosed according to ACR clinical and radiological criteria, who provided written informed consent and presented between 27/01/2025 and 04/06/2025, were included. Demographic and anthropometric characteristics were recorded; muscle strength was assessed by handgrip strength, and physical performance by 4-m gait speed, chair stand tests, and the Timed Up and Go (TUG) test. Body composition was assessed using DXA, and participants were categorized into four groups according to ALMI (<5.5; 5.5–6.49; 6.5–7.49; ≥7.5 kg/m²). Pain was evaluated using VAS, function with WOMAC, psychological status with HADS, and quality of life with SF-36 (subscales and PCS/MCS). Due to non-normal distribution, Kruskal–Wallis tests with Bonferroni-adjusted post-hoc Mann–Whitney U tests and Spearman correlation analyses were performed. The mean age was 62.1±6.8 years, disease duration 7.6±5.7 years, and BMI 29.9±5.3 kg/m². Mean ALMI was 6.85±1.27 kg/m². WOMAC pain, function, and total scores differed significantly across ALMI groups, with decreasing symptom burden as muscle mass increased (all p<0.001), whereas WOMAC stiffness and VAS scores did not differ significantly. No significant differences were observed in handgrip strength, gait speed, chair stand tests, or TUG across ALMI groups (ρ=–0.151, p=0.133). HADS anxiety and depression scores were similar among groups. SF-36 physical functioning, role-physical, bodily pain, and PCS scores increased in parallel with ALMI (p<0.001, p=0.025, p=0.014, and p<0.001, respectively). Conversely, MCS scores were higher in the lowest ALMI group (p=0.008). A very strong negative correlation was observed between ALMI and WOMAC pain (ρ=–0.868, p=1.47×10⁻³¹). In women over 50 years with knee osteoarthritis, DXA-derived ALMI is closely associated with pain and functional impairment and parallels the physical components of quality of life. Higher MCS values in the low-ALMI group suggest that mental health may be influenced by factors independent of muscle mass. Incorporating ALMI into clinical assessment may help identify patients at risk for functional limitation and symptom burden.