Ekoeleştiri ve belgesel sinema: 2000 sonrası çevre temalı Türk belgesel sineması
Ecocriticism and documentary cinema: Environmental-themed Turkish documentary films after 2000
  1. Tez No: 996120
  2. Yazar: SAVAŞ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY HİLAL TUĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın kuramsal temelini, ekoeleştirel yaklaşım ve bu yaklaşıma kuramsal perspektif sağlayan; derin ekoloji, sığ ekoloji, politik ekoloji, toplumsal ekoloji ve ekofeminizm oluşturmaktadır. Bu çerçeveden hareketle araştırmanın temel amacı, 2000 sonrası Türkiye'de çevre temalı belgesel filmlerde, doğa ve insan ilişkisinin nasıl temsil edildiğini ve bu temsillerin ekoeleştirel yaklaşımlar bağlamında ne tür anlamlar ürettiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışma, doğa ve insan ilişkisini merkezine alan çevre temalı belgesellerde doğanın, edilgen bir dekor ya da estetik bir arka plan olarak kurgulanmasının ötesinde, özneleşen bir varlık olarak nasıl temsil edildiğini incelemeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda yönetmenlerin belgesel filmlerindeki etik, estetik, politik ve ekolojik tercihleri çözümlenerek, anlatısal stratejilerin çevresel farkındalığı hangi biçimlerde inşa ettiği incelenmektedir. Elde edilen bulgular, 2000 sonrası Türk belgesel sinemasında doğa temsillerinin farklı ekolojik yaklaşımlarla ilişkilendiğini ve insanmerkezci anlatı anlayışını aşan bir görsel-işitsel duyarlılık alanı oluşturduğunu göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, doğa ve insan ilişkisini etik, estetik, kültürel ve politik boyutlarıyla yeniden düşünmeye imkan veren ekoeleştirel bir okuma önererek Türk belgesel sineması literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The theoretical foundation of this study is based on the ecocritical approach and the perspectives that inform this approach, namely deep ecology, shallow ecology, political ecology, social ecology, and ecofeminism. From this framework, the primary aim of this research is to reveal how the relationship between humans and nature is represented in environmentally themed documentary films produced in Turkey after 2000, and the kinds of meanings these representations generate within the context of ecocritical approaches. Within this scope, the study aims to examine how environmental documentaries that center the nature–human relationship represent nature, portraying it not merely as a passive backdrop or aesthetic element, but as an agentive subject. In this direction, the ways in which narrative strategies construct environmental awareness are critically examined by analyzing the ethical, aesthetic, political, and ecological choices of the directors in the documentary films. The findings indicate that representations of nature in Turkish documentary cinema after 2000 are associated with diverse ecological perspectives and contribute to the emergence of an audio-visual sensibility that transcends anthropocentric narrative perspectives. In this respect, the study proposes an ecocritical reading that enables the nature–human relationship to be reconsidered through ethical, aesthetic, cultural, and political dimensions, thereby contributing to the literature on Turkish documentary cinema.