Ekoeleştiri kuramı ışığında Stefano Benni'nin 'Margherita Dolcevita' ve 'Terra!' adlı eserlerinde vurguladığı doğa öğesi ve yazarın çevreci düşünceleri
The nature element emphasized in Stefano Benni's 'Margherita Dolcevita' and 'Terra!' in the light of ecocriticism and the writer's environmental notions
- Tez No: 265592
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yeryüzündeki tüm canlı varlıkların birbirleriyle olan etkileşiminin ve insanoğlunun ekosisteme verdiği zararların edebiyat çatısı altında incelenip, toplumda ?ekolojik benlik? kavramının yaygınlaştırılması, ekoeleştirinin çalışma alanını oluşturmaktadır. İnsanlara çevre bilincinin aşılanmasında ekoeleştiri çalışmalarının oldukça büyük rolü olduğunu savunan Stefano Benni, birçok eserinde insanın kendi varlığını doğadan daha üstün bir konumda görmesini, doğanın insanlar tarafından dışlanmasını ve sınırsız bir kaynak olarak değerlendirilerek bilinçsizce sömürülüp tahrip edilmesini mizahi bir dille eleştirmektedir.Benni'ye göre, ekolojik bir bilinç oluşturmak ve bu bilincin bilim adamları, politikacılar, eğitimciler, öğrenciler, aileler, edebiyatçılar ve her kesimden insan toplulukları arasında yayılmasına katkıda bulunmak edebiyat ve ekolojinin birlikte ilerledikleri güzergâhtaki başlıca amacını oluşturmaktadır.Yazar, ?Margherita Dolcevita? ve ?Terra!? adlı romanlarının yanı sıra birçok eserinde de, insanoğlunun doğaya karşı farkındalık geliştirmesinin yeryüzündeki yaşamın sürdürülebilirliği için şart olduğunu önemle vurgulamaktadır. Bu bağlamda, Benni'ye göre, ekoeleştiri yazarlarının da üzerinde durduğu gibi, yaşadığımız evrene karşı ekolojik bir farkındalık geliştirilmesi için toplumda yapılan çalışmalar arasında edebî eserlerin payı, yadsınamayacak kadar büyüktür.
Özet (Çeviri)
The basis of the study of ecocritism is formed by the interaction between all living creatures on planet Earth together with disseminating the concept of ?ecological ego? in society, by analyzing the damage undertaken by mankind on the ecosystem in the light of literature. Stefano Benni believes that the studies of ecocriticism have an important role in disseminating the ecological awareness in people. Therefore, in many of his books he satirically criticizes human being?s exclusion of nature, the unconscious yet destructive exploitation of nature. People regard nature as an unlimited resource while at the same time consider their own existence to be far superior than that of nature.According to Benni, literature and ecology can merge as they travel along the same path with the ultimate intention and objective of alerting scientists, politicians, educators, students, families, men of letters and the communities from other sectors. In many of his books, such as ?Margherita Dolce Vita? and ?Terra!?, the writer places significant emphasis on the necessity for mankind to be made fully aware of the destructive attitude against nature. If human beings wish to continue existing on Earth, then must realise that it is a shared planet, not owned.It is literature and literary works which, according to Benni and other ecocritical authors, undoubtedly lead the way in re-educating man and mankind about the place of human beings in the universe. It is predominately literature and literary works which instil in human being an ecological awareness. This ecological awareness combats the previously-held belief of a homo-centric universe.