Sosyal medyada yeni toplumsal hareketler: Vegan hareket
New social movements in social media: The vegan movement
  1. Tez No: 996125
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA BİREY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Siyasal Bilimler, Journalism, Sociology, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Toplumsal hareketler seslerini duyurmak için medyayı kullanmak zorundadır. Sosyal medya platformları, yalnızca bilgi paylaşımı için değil, aynı zamanda toplumsal hareketlerin örgütlenmesi ve yaygınlaşması için de önemli bir alan haline gelmiştir. Anaakım medyanın görmezden geldiği birçok hareket kendilerine sosyal medya platformalarında iletişim alanları yaratır. Çalışma kapsamında sosyal medyadaki vegan hareket ve hareketin bireyler üzerindeki etkileri incelenecektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, Vegan Derneği Türkiye'nin Instagram hesabı üzerinde içerik analizi yapılmıştır. Paylaşımlar tematik olarak kodlanmış, aktivizm, destek, bilgilendirme ve farkındalık gibi temalar altında değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise amaçlı örneklem yöntemi ile sosyal medya üzerinden ulaşılan vegan bireylere anket tekniği kullanılarak sosyal medyanın veganlık üzerindeki etkisi betimleyici bir biçimde ortaya konmuştur. Araştırmanın üçüncü aşamasında ise yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, vegan bireylerin veganlık kararlarını etkileyen faktörler ve sosyal medya deneyimleri derinlemesine incelenmiştir. Bulgular, sosyal medyanın veganlık farkındalığını artırmada ve bireylerin bu yaşam biçimini benimseme sürecinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bireyler hem sosyal medyadaki paylaşımlar ile bilgilenmekte hem bu paylaşılanlardan etkilenmekte hem de sosyal medya üzerinden diğer vegan bireyler ile iletişim ve bağ kurmaktadır. Kurulan bu bağ ile vegan bireyler yaşadıkları zorluklar karşısında yalnız olmadıklarını hissetmekte ve hareket odaklı bir eylemde bir araya gelmektedirler. Böylece, sosyal medyanın toplumsal bir hareketi yaymakta ve güçlendirmedeki etkisinin oldukça fazla olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social movements must use media to make their voices heard. Social media platforms have become significant spaces not only for information sharing but also for the organization and expansion of social movements. Many movements ignored by mainstream media create their own communication spheres on social media platforms. Within the scope of this study, the vegan movement on social media and its effects on individuals are examined. A mixed-method research design was employed. In the first phase of the research, a content analysis was conducted on an Instagram account that produces content related to veganism. The posts were thematically coded and evaluated under themes. In the second phase, using purposive sampling, various questions were directed to vegan individuals reached through social media to depict the influence of social media on veganism. In the third phase, structured interviews were conducted, and the factors that influenced individuals' decisions to adopt veganism as well as their social media experiences were examined in depth. The findings indicate that social media plays a powerful role in raising awareness about veganism and in individuals' processes of adopting this philosophy. Individuals both acquire knowledge and are influenced by the content shared on social media, while also forming communication and connections with other vegans through these platforms. Through these connections, vegan individuals feel less isolated in the face of challenges and come together for movement-oriented action. Thus, the study reveals that social media has a significant impact on disseminating and strengthening a social movement.