Covid–19 pandemi döneminde enflasyonun dinamikleri ve belirleyicileri: G20 ülkeleri üzerine ampirik bir analiz
The dynamics and determinants of inflation during the Covid-19 pandemic: An empirical analysis of G20 countries
  1. Tez No: 996126
  2. Yazar: REZZAN KUZUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA AHMET UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Son yüzyılın en yıkıcı sağlık krizlerinden biri olarak kabul edilen Covid-19 pandemisi, küresel ekonomilerde derin sarsıntılara neden olmuş; istikrarsızlık, kırılganlık ve belirsizlikleri beraberinde getirmiştir. Salgının yol açtığı tahribat, ekonomik dengeleri değiştirerek fiyat artışlarını tetiklemiş ve dünya enflasyon oranlarında artışa neden olmuştur. Enflasyon, belirli faktörlerin neden olduğu sürekli fiyat artışları olarak ifade edilmektedir ve bu fiyat artışlarının ardındaki dinamiklerin doğru anlaşılması, etkili bir politika tasarımının uygulanabilmesi için önemlidir. Bu çalışma, Covid-19 salgın sırasında G20 ülkelerinde enflasyonun dinamiklerini ve belirleyicilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında 2019Q1- 2023Q1 dönemine ait çeyreklik verilerden yararlanılmış ve analiz sürecinde panel veri yöntemi kullanılmıştır. Analiz öncesinde, değişkenler arasında kesit bağımlılığın test edilmesi için Peseran (2004)'nın CD testi uygulanmış ve serilerin durağanlık seviyelerini belirlemek için de, yatay kesitin varlığı durumlarında kullanılan ikinci kuşak kök testlerinden CIPS testi uygulanmıştır. Panel veri modellerinde klasik, sabit ve tesadüfi etkiler modelleri tahmin edilmiş ve bu yöntemler arasında seçim için Moulton ve Randolph (1989) tarafından önerilen F testi, Breusch Pagan LM (1980) ve Hausman (1978) spesifikasyon testi uygulanmıştır. Model, varsayımlardan sapmalara karşı geliştirilen Driscoll-Kraay dirençli standart tahmincisiyle tahmin edilmiştir ve nedensellik ilişkilerini ölçmek için ise Dumitrescu- Hurlin (2012) panel nedensellik yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bağımlı değişken ile sanayi üretimi arasında negatif ilişki mevcut iken, faiz, ham petrol fiyatları ve özel sektör kredileri ile pozitif ilişkinin olduğu görülmüştür. Bağımlı değişken ile döviz kuru ve kamu harcamaları arasında ise bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, considered one of the most devastating health crises of the last century, has caused deep shocks to global economies, bringing instability, fragility and uncertainty. The damage caused by the pandemic has triggered price increases by altering economic balances and led to a rise in global inflation rates. Inflation is defined as continuous price increases caused by specific factors, and correctly understanding the dynamics behind these price increases is crucial for implementing effective policy design. This study aims to analyse the dynamics and determinants of inflation in G20 countries during the Covid-19 pandemic. Quarterly data from the period 2019Q1-2023Q1 were utilised in the research, and the panel data method was employed in the analysis process. Prior to the analysis, Pesaran (2004)'s CD test was applied to test for cross-sectional dependence among the variables, and the CIPS test, one of the second-generation root tests used in the presence of a horizontal section, was applied to determine the stationarity levels of the series. In panel data models, classical, fixed and random effects models were estimated, and the F test proposed by Moulton and Randolph (1989), Breusch Pagan LM (1980) and Hausman (1978) specification test were applied to select between these methods. The model was estimated using the Driscoll-Kraay robust standard estimator, developed to address deviations from assumptions, and the Dumitrescu-Hurlin (2012) panel causality method was used to measure causality relationships. According to the analysis results, while there is a negative relationship between the dependent variable and industrial production, a positive relationship was observed with interest rates, crude oil prices, and private sector loans. No relationship was found between the dependent variable and the exchange rate and public expenditure.