İslâm hukukunda talâk olgusu bağlamında boşanmayı önleyici tedbirler
Preventive measures against divorce within the framework of talaq in Islamic law
  1. Tez No: 996134
  2. Yazar: FEVZİ YUNUS EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Din, Law, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
İslâm hukukunda boşanma, aile kurumunda ortaya çıkan sorunların çözüm yollarının sonuncusu olarak kabul edilen sosyal bir olgudur. Bu tabii yaklaşım ilgili naslar incelendiğinde açıkça görülmektedir. Zira İslâm ilke olarak aile kurumunun istikrarını esas almış, bu amaç doğrultusunda boşanmaya karşı aileyi koruyucu tedbirler geliştirmiştir. Boşanma ise yalnızca zaruri durumlarda başvurulması gereken bir çözüm olarak değerlendirilmiştir. Günümüzde boşanmanın olumsuz etkileri yalnızca karı koca arasındaki ilişkiyle sınırlı kalmayıp geniş aile çevresine ve toplumsal yapıya da yansımaktadır. Sosyal ilişkiler bağlamında her tasarrufun olduğu gibi boşanmanın da naslarda belirtildiği üzere bir usulü ve ahlaki çerçevesi bulunmaktadır. Kur'ân ve sünnet bu konuda açık hükümler ortaya koymuş olsa da günümüzde bireyler arasında boşanma süreci ve sonrasında doğan hükümlere dair bilgi eksikliği ve kargaşa oldukça fazladır. Bu nedenle boşanmanın bireylere ve topluma verdiği zararların endişesi yerine hakların muhafazasını destekleyen Kur'ân ayetlerinin aşılamış olduğu bilinç düzeyinin artırılması gerekmektedir. Bu bilincin yerleşmesi hâlinde boşanma süreci, aile ve toplum açısından huzur ve güveni temin eden bir işlev üstlenebilir. Bu bağlamda Kur'ân ve sünnetin öngörmüş olduğu aile kurumunu koruyucu tedbirler ve boşanma olgusu, çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır. Çalışmada aile birliğinin devamlılığını sağlamak adına nasların sunduğu tedbirler incelenmiş, zorunlu hâllerde boşanmanın Kur'ân ve sünnetin belirlediği usul ve ahlaki ilkeler çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca İslâm hukuk literatüründe yer alan talâk çeşitleri başlıklar hâlinde ele alınmış, klasik ve modern döneme ait görüş ve yaklaşımlara da yer verilmiştir. Nitekim İslâm'ın aileyi korumak adına almış olduğu tedbirlerin ve boşanma usulünün detaylı biçimde bilinmesi, sağlıklı bir aile yapısının ve güçlü bir toplumun inşası açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Islamic law divorce is recognized as the final remedy for problems arising within the family institution and is regarded as a significant social phenomenon. This perspective becomes evident upon examining the relevant nas (scriptural sources). Islam fundamentally emphasizes the stability of the family and in this regard has introduced protective measures against divorce. Accordingly divorce is considered a solution to be employed only in cases of necessity. In contemporary contexts the adverse consequences of divorce extend beyond the relationship between spouses influencing the extended family and the broader social fabric. As with other social transactions divorce possesses a prescribed procedure and moral framework as outlined in the nas. Although the Qur'an and the sunnah provide explicit rulings on this matter confusion and lack of knowledge regarding the divorce process and its legal implications remain widespread today. Therefore rather than focusing solely on the potential harms of divorce it is essential to strengthen the awareness instilled by Qur'anic verses that emphasize the preservation of rights. Once this awareness is internalized divorce can function as a process that ensures peace and security for both the family and society. Against this backdrop the protective measures for the family institution prescribed by the Qur'an and the sunnah together with the phenomenon of divorce constitute the central focus of this study. The research examines the measures offered by the nas to maintain family unity and underscores that in cases of necessity divorce must be conducted within the procedural and ethical principles established by the Qur'an and the sunnah. Furthermore the study analyzes the various forms of talaq as presented in Islamic legal literature, incorporating both classical and modern perspectives. Ultimately a comprehensive understanding of the measures adopted by Islam to safeguard the family and regulate divorce is crucial for the construction of a healthy family structure and a resilient society.