Yapay zekâ programlarının müzik eğitiminde kullanılabilirliğinin incelenmesi
A study on the applicability of artificial intelligence programs in music education
- Tez No: 996144
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada son yıllarda oldukça popüler hale gelen“Yapay Zekâ (YZ)”programlarının müzik eğitiminde kullanılabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda tezin yazılmış olduğu 2025 yılında dünyada müzik üretiminde en yaygın olarak kullanılan 10 YZ programı (Aiva, Suno, Soundraw, Beatoven, Mubert, Udio, Soundful, Musicful, Flexclip ve Producer) seçilmiş ve bunlar başlıca özellikleri ile okul ortamında nasıl işe koşulabilecekleri bakımlarından incelenmiştir. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar ışığında her bir YZ programının açılış ekranı ve üretim özellikleri resimlerle açıklanmış, abonelik türleri standart bir tabloda her biri için ayrı ayrı verilmiş ve okul ortamında nasıl işe koşulabileceklerine ilişkin öneriler sunulmuştur. Bu çalışmada her ne kadar YZ destekli müzik üretim programlarının müzik derslerinde kullanılabilirliği araştırılmışsa da yapılan incelemeler sonucunda bu programların sadece müzik derslerinde değil, diğer derslerde de etkin olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Halen eksiklikleri bulunan bu YZ programlarının zaman içinde daha geliştirilerek belki de mükemmel müzik üretim programlarına dönüşmesi beklenmektedir. Ancak kuşku duyulmaması gereken şey bütün bunların her durumda insan elinde çıkacağı ve üretilen müzik eserlerinin bir insan beyni ve estetiğinden geçtikten sonra beğeniye sunulacağıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the usability of“Artificial Intelligence (AI)”programs, which have become quite popular in recent years, in the field of music education. Accordingly, in 2025—the year this thesis was written—the ten most widely used AI programs in music production worldwide (Aiva, Suno, Soundraw, Beatoven, Mubert, Udio, Soundful, Musicful, Flexclip, and Producer) were selected and analyzed in terms of their main features and how they could be employed in school settings. In light of the studies and research conducted, the opening screens and production features of each AI program were explained with illustrations, their subscription types were presented individually in a standardized table, and suggestions were offered regarding how they might be utilized in educational environments. Although this study primarily investigated the usability of AI-supported music production programs in music lessons, the analyses revealed that these programs could be effectively used not only in music classes but also in other subjects. While these AI programs still have certain shortcomings, it is expected that they will be further developed over time and perhaps evolve into excellent music production tools. However, what should not be doubted is that, in any case, all of these outputs will ultimately originate from human effort, and the musical works produced will be presented for appreciation only after passing through the mind and aesthetic sensibility of a human being.