Yerli ve yabancı yayınlarda yer alan çocuk temalı kamu spotlarının sinematografik açıdan incelenmesi
Cinematographic analysis of child-themed public service announcements in domestic and foreign publications
- Tez No: 996143
- Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN OLGUNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Güzel Sanatlar, Social Work, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Medya Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Hareketle yazı yazmak anlamına gelen sinematografinin çeşitli özellikleri vardır. Anlatım, iletişim, eğitim öğretim gibi özellikleri olan bir sanat dalıdır. Kullandığı görüntü, ses ve hareketle birlikte kendine ait bir anlatım dili oluşturmaktadır. Sinematografi kullanılarak oluşturtulan kamu spotlarında, kamu yararı amaçlanmaktadır. Kamu spotları oluşturulurken sinemanın temel bir mesaj iletmek, toplumu bilgilendirmek, harekete geçirmek, bireylerde çeşitli duygular uyandırmak gibi işlevlerinden yararlanılmaktadır. Geniş kitlelere kısa sürede ulaşabilen ve pozitif bir değişimi amaçlayan bu yayınlar günümüzde yerli ve yabancı medyada kullanılmaktadır ve kamu kurumları tarafından teşvik edilmektedir. Kamu spotlarının ilk örnekleri Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlanmıştır. Sinematografik açıdan doğru teknikler kullanılarak oluşturulan bir kamu spotunun görsel ve duygusal açıdan daha etkili olması sağlanabilir. İfade edilen bu bilgilerden yola çıkarak oluşturulan çalışmanın amacı yerli ve yabancı yayınlarda sıklıkla yer alan çocuk temalı kamu spotlarının sinematografik açıdan analiz edilmesidir. Araştırma nitel araştırma modelinde yapılmıştır. Yerli ve yabancı yayınlarda benzer mesajlar veren kamu spotları seçilmiştir. Belirlenen çerçevede analiz edilen eserlerin güçlü ve zayıf yönleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Cinematography, which means writing with movement, has various features. It is a branch of art with features such as expression, communication, education and training. It creates its own language of expression with the image, sound and movement together. In public service announcements created using cinematography, public interest is aimed. While creating public service announcements, the functions of cinema such as conveying a basic message, informing the society, mobilising, arousing various emotions in individuals are used. These publications, which can reach large masses in a short time and aim for a positive change, are currently used in domestic and foreign media and are encouraged by public institutions. The first examples of public service announcements were broadcast in the United States of America. A public service announcements created by using the right techniques in terms of cinematography can be more effective visually and emotionally. The aim of the study, which is based on this information, is to analyse the child-themed public service announcements, which are frequently featured in domestic and foreign publications, from a cinematographic point of view. The research was conducted in qualitative research model. Public service announcements with similar messages in domestic and foreign publications were selected. The strengths and weaknesses of the works analysed within the determined framework were revealed.