Battalgazi (Malatya) İlçesi'ndeki arazi kullanımı, değişimi ve yaşanan problemler
Land use, land cover change and related problems in Battalgazi (Malatya) district
  1. Tez No: 996156
  2. Yazar: YUSUF PARILDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Malatya ilinin merkez ilçelerinden biri olan Battalgazi'de 2000–2020 yılları arasında meydana gelen arazi kullanımı ve arazi örtüsü değişimleri incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Battalgazi İlçesi'nde de 2000, 2010 ve 2020 yılları arasında hızla artan kentleşme, sanayileşme ve nüfus yoğunluğunun doğal çevre üzerindeki etkilerini coğrafi bakış açısıyla değerlendirmek ve bu sürecin ortaya çıkardığı çevresel ve planlama sorunlarını ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında CORINE (Coordination of Information on the Environment) veri setleri kullanılmış, 2000, 2010 ve 2020 yıllarına ait arazi kullanım sınıfları Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamında analiz edilmiştir. Ayrıca, uydu görüntüleri, sayısal yükseklik modelleri (DEM) ve Tarım Arazileri Değerlendirme (TAD) portalı verileri bir araya getirilmiş; saha gözlemleri, GPS verileri ve fotoğraf dokümantasyonu ile desteklenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, 2000–2020 yılları arasında Battalgazi İlçesi'nde tarım arazilerinde belirgin bir azalma yaşanmış, bu alanların önemli bir kısmı yerleşim ve sanayi kullanımına dönüşmüştür. Özellikle 2010 sonrası dönemde nüfus artışı ve konut alanlarının genişlemesiyle birlikte doğal bitki örtüsü ve tarım alanlarının %15'e yakın bir kısmı yapılaşmaya açılmıştır. Buna karşın, yapay yüzeylerin (yerleşim, sanayi, ulaşım alanları) oranı hızla artmıştır. İlçede bu değişimlerin sonucu olarak; imar düzensizlikleri, trafik sıkışıklığı, altyapı eksiklikleri, çevre kirliliği ve tarihi dokunun tahribatı gibi çok yönlü problemler ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, Battalgazi'de arazi kullanımında gözlenen bu dönüşümün sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde yeniden planlanması gerekmektedir. Doğal kaynakların korunması, tarım alanlarının verimli biçimde değerlendirilmesi ve ekolojik dengeyi gözeten kentsel planlama politikalarının uygulanması, bölgenin gelecekteki gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the land use and land cover changes that occurred in Battalgazi, one of the central districts of Malatya Province, between 2000 and 2020 were examined. The main objective of the research is to evaluate, from a geographical perspective, the impacts of rapid urbanization, industrialization, and increasing population density on the natural environment over the last two decades, and to identify the environmental and planning problems resulting from these processes. Within the scope of the study, CORINE (Coordination of Information on the Environment) datasets were utilized, and land use classes for the years 2000, 2010, and 2020 were analyzed using Geographic Information Systems (GIS). In addition, satellite images, Digital Elevation Models (DEM), and data from the Agricultural Land Evaluation (TAD) portal were integrated. Field observations, GPS data, and photographic documentation were also employed to support the analyses. According to the findings, there has been a significant decline in agricultural lands in Battalgazi between 2000 and 2020, with a considerable portion of these areas converted into residential and industrial zones. Particularly after 2010, due to population growth and the expansion of residential areas, nearly 15% of natural vegetation and agricultural lands were opened to construction. Conversely, the proportion of artificial surfaces (residential, industrial, and transportation areas) increased rapidly. As a result of these transformations, various urban and environmental problems—such as irregular zoning, traffic congestion, inadequate infrastructure, environmental pollution, and the degradation of historical sites—have emerged. In conclusion, the transformation observed in Battalgazi's land use should be restructured within the framework of sustainability principles. The protection of natural resources, the efficient use of agricultural lands, and the implementation of environmentally balanced urban planning policies are of great importance for the district's sustainable development in the future.