Büyük Selçuklu dönemi şairlerinin Sultan Sencer'i överken kullandıkları ortak övgü kalıpları
Common poetic themes used by poets of the Great Seljuk period in their praise of Sultan Sanjar
  1. Tez No: 996160
  2. Yazar: HURİYE EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Sultan Sencer'e doğrudan veya dolaylı bir şekilde başta memdûhları olmak üzere şairler tarafından söylenen eserlerdeki övgü ifadeleri incelenmiştir. Edebî metinlerin taranması, tahlili ve fişlemeler neticesinde övgüye dayalı bütün bu kalıp ifadelerin tespit edilen şairler arasında ortak bir mazmun oluşturup oluşturmadığı da tespit edilmiş, belirlenen bu mazmunlar üzerinden şairler arası ortak eğilimler de ortaya konulmuştur. Bu itibarla Sultan Sencer'e yönelik övgü kalıplarının ve mazmun geleneğinin irtibatı ve müşterekliği daha bariz bir şekilde anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the eulogistic expressions directed towards Sultan Sanjar, both directly and indirectly, in works composed by various poets, particularly his panegyrists. Through the systematic scanning, analysis, and indexing of literary texts, it has been determined whether these formulaic expressions of praise constitute a common set of poetic themes among the identified poets. Furthermore, shared tendencies between these poets have been revealed through these established themes. In this regard, the connection and commonality between the praise patterns dedicated to Sultan Sanjar and the tradition of poetic themes will be manifested more clearly.