Mülkiyet hakkına dayanan istihkak davası
Action for recovery based on ownership
- Tez No: 996164
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Mülkiyet hakkına dayanan istihkak davası, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 683. maddesinin 2. fıkrasında düzenlenmiş olup, mülkiyet hakkının koruyucu yetkileri içerisinde yer almaktadır. Uygulamada istihkak davasının sınırlı bir uygulama alanı olduğu; taşınmazlarda el atmanın önlenmesi, taşınırlarda ise taşınır davasının bu davanın yerini aldığı kabul edilmektedir. Ancak bu çalışmada, taşınmazlarda el atmanın önlenmesi adıyla açılan davaların önemli bir kısmının gerçekte istihkak davası niteliği taşıdığı; taşınırlarda ise istihkak davasının hem taşınır davasıyla birlikte seçimlik olarak ileri sürülebildiği hem de taşınır davasının açılamadığı hâllerde eşyanın aynen iadesini sağlayan temel dava olduğu ortaya konulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde istihkak davasının tarihsel gelişimi ve mülkiyet hakkına ilişkin temel esaslara yer verilmiş; ikinci bölümünde davanın maddi hukuk boyutu, üçüncü bölümünde usul hukuku boyutu ele alınmış; son bölümde ise istihkak davası diğer dava türleri ve hukuki kurumlarla karşılaştırılmıştır. Çalışmada ele alınan konular, Türk hukuku esas alınarak İsviçre ve Alman hukukları ile karşılaştırmalı şekilde incelenmiş; doktrindeki görüşler ve yargı kararları değerlendirilmiş, kendi görüş ve önerilerimize de yer verilerek uygulamadaki sorunların çözümüne katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The action for recovery based on ownership is regulated under Article 683, paragraph 2 of the Turkish Civil Code No. 4721 and constitutes one of the protective powers of ownership. In practice, it is accepted that the action for recovery has a limited field of application and that, with respect to immovables, the action for prevention of interference, and with respect to movables, the action for movables, replace this action. However, this study reveals that a significant portion of the actions filed under the name of prevention of interference concerning immovables in fact constitute actions for recovery based on ownership; and that, with regard to movables, the action for recovery may be asserted alternatively together with the action for movables and also serves as the principal action ensuring restitution in kind in cases where the action for movables cannot be brought. In the first chapter, the historical development of the action for recovery based on ownership and the fundamental principles of ownership are examined; the second chapter addresses its substantive law dimension; the third analyzes its procedural law aspects; and the final chapter compares this action with other types of actions and legal institutions. The issues discussed in the study are examined primarily within the framework of Turkish law and comparatively with Swiss and German law. Doctrinal opinions and judicial decisions are evaluated and by presenting our own views and proposals, the study aims to contribute to the resolution of practical problems in practice.