Korunma ve bakım altındaki 6-10 yaş arası çocuklarda aerobik egzersiz eğitimi ve sanal gerçeklik temelli oyunların fonksiyonel kapasite, aktivite ve katılıma etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of aerobic exercise training and virtual reality-based games on functional capacity, activity and participation in children aged 6-10 under protection and care
  1. Tez No: 996207
  2. Yazar: NESLİHAN TORUN KIZMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma aerobik egzersiz eğitimi ve sanal gerçeklik temelli oyunların fonksiyonel kapasite, aktivite ve katılıma etkilerinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya korunma ve bakım altında kalan, 6-10 yaş aralığında 63 çocuk (Aerobik egzersiz=21, sanal gerçeklik temelli oyun=21, kontrol=21) randomize olarak atanarak dahil edildi. Aerobik egzersiz eğitimi ve sanal gerçeklik temelli oyun grubunda yer alan bireyler haftada 2 gün 12 hafta 24 seans eğitim uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir eğitim verilmeyerek normal yaşantılarına devam etmesi istenildi. Çalışmaya katılan tüm bireyler 12 haftalık eğitim öncesi ve eğitim sonrasında değerlendirildi. Fonksiyonel kapasite değerlendirmesinde 6 dk yürüme testi kullanıldı. Vücut imajı ölçümleri Fiziksel Benlik Ölçeği ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyleri Fiziksel Aktivite Ölçeği ile değerlendirildi. Katılım değerlendirmesi Çocuk Adolesan Katılım Anketi ile yapıldı. Çalışma sonucunda yapılan değerlendirmelerde her iki müdahalenin de fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite düzeyi, katılım, vücut yapıları ve işlevsellik parametrelerinde etkili olduğu gözlendi. Gruplar arası yapılan değerlendirmelerde aerobik egzersiz grubunun aktivite (6 dk yürüme mesafesi, fiziksel aktivite ölçeği), vücut yapıları ve işlevsellik (sportif yeterlilik, fiziksel kondisyon), katılım (ev katılımı, mahalle ve toplum katılımı) değerlendirmelerinde kontrol grubuna göre daha etkili olduğu bulundu (p<0,05). Sanal gerçeklik temelli oyun grubunun aktivite (6 dk yürüme mesafesi, fiziksel aktivite ölçeği), vücut yapıları ve işlevsellik (sportif yeterlilik), katılım (ev katılımı, mahalle ve toplum katılımı) değerlendirmelerinde kontrol grubuna göre daha etkili olduğu saptandı (p<0,005). Çalışma sonucunda, her iki eğitim programının da etkili olduğu gözlendi. Gelecek çalışmalarda, çocukların ihtiyaç ve önceliklerine göre bireyselleştirilmiş egzersiz reçeteleri oluşturarak müdahale programlarını çeşitlendirmeli ve gerektiğinde bu iki yaklaşım birbirini tamamlayıcı şekilde kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the effects of aerobic exercise training and virtual reality-based games on functional capacity, activity and participation. 63 children (Aerobic exercise=21, virtual reality-based game=21, control=21) between the ages of 6-10, living under protection and care, were randomly assigned to participate in the study. Individuals in the aerobic exercise training and virtual reality-based game group received 24 training sessions, 2 days a week, for 12 weeks. The control group received no training and was asked to continue their normal lives. All study participants were assessed before and after the 12-week training. Functional capacity was assessed using the 6-minute walk test. Body image measurements were assessed using the Physical Self-Assessment Scale. Physical activity levels were assessed using the Physical Activity Scale. Participation was assessed using the Child and Adolescent Participation Survey. The study revealed that both interventions were effective in terms of functional capacity, physical activity level, participation, body structure, and functionality. In the evaluations made between the groups, it was found that the aerobic exercise group was more effective than the control group in the evaluations of activity (6-minute walking distance, physical activity scale), body structures and functionality (sports competence, physical condition), participation (home participation, neighborhood and community participation) (p<0.05). It was determined that the virtual reality-based game group was more effective than the control group in the evaluations of activity (6-minute walking distance, physical activity scale), body structures and functionality (sports competence), and participation (home participation, neighborhood and community participation) (p<0.005). As a result of the study, it was observed that both training programs were effective. Future studies should diversify intervention programs by creating individualized exercise prescriptions based on children's needs and priorities, and these two approaches should be used complementarily when necessary.