ARMOX 600T yüksek sertlikli zırh çeliğinin 0.3 kalibre parçacık benzetimli mermi ile tekrarlı atışlardaki balistik performansının araştırılması
Experimental and numerical investigation of ARMOX 600T armor steel subjected to repeated ballistic impacts with 0.3 caliber fsp
  1. Tez No: 996206
  2. Yazar: BAHADIR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. ERTAN KÖSEDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ultra yüksek sertlikte zırh çeliği olan ARMOX 600T'nin, 0.3 kalibre Parçacık Benzetimli Mermi (Fragment Simulating Projectile, FSP) ile aynı hedef bölgesine uygulanan tekrarlı balistik darbelere karşı gösterdiği davranış deneysel olarak incelenmiştir. Gerçek savaş ve güvenlik senaryolarında zırh plakalarının birden fazla mühimmat darbesine maruz kalması, malzemenin yalnızca tekil atışlara değil, ardışık darbelere karşı da balistik dayanım göstermesini zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı, tekrarlı darbe etkilerinin ARMOX 600T zırh çeliğinin balistik performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Deneysel çalışmalar, özel olarak tasarlanmış bir gaz tabancası sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiş; farklı hız seviyelerinde aynı noktaya uygulanan ardışık atışlar sonrasında plakalarda oluşan delinme durumu, penetrasyon derinliği, çatlak oluşumu ve arka yüzey deformasyonu ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Atışlar, artan hız rejimlerinde ve farklı atış sayılarında gerçekleştirilerek, hasar birikiminin balistik davranış üzerindeki rolü incelenmiştir. Bu tez çalışması, savunma sanayii uygulamaları açısından çoklu darbe senaryolarının zırh performansının değerlendirilmesinde kritik öneme sahip olduğunu vurgulamakta ve zırh tasarım süreçlerinde tekrarlı balistik yükleme etkilerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the ballistic response of ARMOX 600T, an ultra-high-hardness armor steel, subjected to repeated ballistic impacts at the same target location using a 0.3 caliber Fragment Simulating Projectile (FSP) was experimentally investigated. In real combat and security scenarios, armor plates are often exposed to multiple projectile impacts, which necessitates the material to exhibit ballistic resistance not only against single impacts but also against successive and localized strikes. Within this context, the primary objective of this study is to elucidate the effect of repeated impact loading on the ballistic performance of ARMOX 600T armor steel. Experimental tests were carried out using a specially designed gas gun system. Successive shots were applied to the same target region at different impact velocities, and the resulting perforation behavior, penetration depth, crack formation, and rear-face deformation of the armor plates were systematically evaluated. The tests were conducted at increasing velocity regimes and with varying numbers of impacts in order to investigate the role of damage accumulation on the ballistic response. The results of this study highlight the critical importance of multi-hit ballistic scenarios in the assessment of armor performance for defense industry applications and demonstrate that repeated ballistic loading effects must be explicitly considered in armor design and evaluation processes.