Evli kadınlarda çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile benlik farklılaşması arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between traumatic experiences in childhood and self-distinction in married women
  1. Tez No: 996208
  2. Yazar: HÜMEYRA ZEYNEP UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağında yaşanan örselenme yaşantılarının benlik farklılaşması kavramıyla ilişkisinin incelenmesi amacıyla Konya'da yaşayan 400 evli kadına ulaşılmıştır. Kesitsel ve ilişkisel tarama modelinde yürütülen bir araştırma olup betimsel bir çalışmadır. Veri toplama araçları olarak; Sosyodemografik Bilgi Formu, Benliğin Farklılaşması Envanteri – Kısa Form (BFE-KF) Çocukluk Dönemi Örselenme Yaşantıları Ölçeği Kısa Formu (ÇÖYÖ-KF) kullanılmıştır. Katılımcıların çocukluk çağı örselenme yaşantıları bağımsız değişkeninin, benlik farklılaşması bağımlı değişkenine ilişkin toplam puanları psikososyal destek alma durumu açısından değerlendirilirken t- testi ile analiz edilmiş duygusal istismar ile anlamlı bir ilişki saptanmıştır.Değişkenlerin ortalama puanları katılımcıların öğrenim durumu, meslek grubu, alkol/sigara kullanma durumu, büyüdüğü ortam, aile türü, büyüdüğü yer, büyüdüğü ev açısından farklılık gösterip göstermediğini test etmek için tek yönlü varyans (ANOVA) analizi uygulanmış ve anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Değişkenler ve alt ölçeklerine yönelik uygulanan korelasyon analizinde tüm alt boyut ve toplam puanlar arasında negatif anlamlı ilişkiler, ben pozisyonu alma durumu ile örselenme yaşantıları arasında pozitif anlamlı ilişki saptanmıştır. Değişkenlere yönelik uygulanan basit doğrusal regresyon analizi sonucuna göre çocukluk dönemi örselenme yaşantıları benlik farklılaşmasını negatif anlamlı yönde yordamaktadır ve benlik farklılaşmasındaki değişkenliğin %30'u çocukluk dönemi örselenmeleri ile açıklanabilir. Anahtar Kelimeler Çocukluk çağı örselenme yaşantıları, benlik, benlik farklılaşması, evli kadınlar
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between childhood adversity experiences and the concept of self-differentiation. It involved 400 married women residing in Konya. Conducted using a cross-sectional and correlational survey model, it is a descriptive study. The data collection tools used were the Sociodemographic Information Form, the Self-Differentiation Inventory – Short Form (SDI-SF), and the Childhood Trauma Experiences Scale Short Form (CTES-SF). The participants' childhood maltreatment experiences independent variable and total scores for the self-differentiation dependent variable were evaluated in terms of receiving psychosocial support and analysed using a t-test, revealing a significant relationship with emotional abuse. To test whether the mean scores of the variables differed according to the participants' educational status, occupational group, alcohol/tobacco use status, environment in which they grew up, family type, place of upbringing, and home in which they grew up, a one-way analysis of variance (ANOVA) was performed, and significant differences were found. In the correlation analysis applied to the variables and their subscales, negative significant relationships were found between all sub-dimensions and total scores, and a positive significant relationship was found between the position of self and experiences of abuse. According to the results of the simple linear regression analysis applied to the variables, childhood traumatic experiences predict self-differentiation in a negative direction, and 30% of the variance in self-differentiation can be explained by childhood traumas. Keywords Childhood trauma experiences, self, self-differentiation, married women