Kadın özel güvenlik görevlilerinin alanda yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri: Batı Akdeniz örneği
Problems faced by female private security guards in the field and proposed solutions; The Western Mediterranean sample
  1. Tez No: 996239
  2. Yazar: MESUT GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumların kültürel yapısı, gelenek ve görenekleri ile dinî inançlarına bağlı olarak kadın ve erkeklere yüklenen sorumluluklar, kadın ve erkeğin yaşadığı toplumdaki cinsiyet rollerini belirlemektedir. Kimi toplumlarda soyut bir kavram olmaktan öteye geçemeyen ve esnek bir yapıya sahip olan bu roller kimi toplumlarda ise daha katı ve biyolojik temelli bir anlayışa sahip olabilmektedir. Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç (Sümer Dönemi), Orta, Yeni, Yakın ve Dijital Çağ olmak üzere tarihsel süreç ile birlikte kadınların iş yaşamına katılımı incelediğinde, belli dönemlerde ve belli nüfuza sahip olanlar hariç olmak üzere çoğunlukla kadınların geri, ikincil ve hatta yedek işgücü olarak kullanıldığı, toplumsal etkinliklere katılım, eğitim hakkı ve üst düzey pozisyonlarda bulunmalarının engellendiği görülmektedir. Bu çalışma ile kadınların iş yaşamında karşılaştığı sorunlardan cinsiyet ayrımcılığı, eğitim ve mesleki eğitimde eşitsizlik, iş bulmada eşitsizlik, cam tavan sendromu, cam uçurum, cam duvar, cinsel taciz, psikolojik taciz (mobbing), sosyal haklardan yararlanmada eşitsizlik, kayıt dışı çalıştırma, ücretlendirmede eşitsizlik gibi metafor ve etmenler incelenmiş ve bunların kadın özel güvenlik görevlilerinin yaşadığı sorunlar ile benzerlikleri ortaya konularak çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda Antalya (10), Burdur (10) ve Isparta (10) olmak üzere toplam (30) kadın özel güvenlik görevlisi ile bilgi oluşturma ilgilerinden hermonetik ilgiye ve araştırma paradigmalarından yorumlayıcı paradigmaya dayalı bütüncül çoklu durum desenli nitel betimsel bir durum çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma neticesi elde edilen bulgular doğrultusunda hazırlanan çözüm önerileri, araştırmacılar için öneriler ve uygulayıcılar için öneriler başlığı altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The responsibilities assigned to women and men, based on the cultural structure, traditions, customs, and religious beliefs of societies, determine the gender roles within those societies. In some societies, these roles remain abstract and flexible, while in others they are shaped by a more rigid and biologically based understanding. When examining the participation of women in working life throughout history— including the Paleolithic, Neolithic, Chalcolithic, Bronze (Sumerian Period), Middle, New, Modern, and Digital Ages—it becomes evident that, with few exceptions for women of certain status or influence, women have mostly been positioned as secondary or reserve labor. Their participation in social activities, access to education, and presence in high-level positions have often been restricted. This study investigates the issues women face in working life, such as gender discrimination, inequality in access to education and vocational training, inequality in employment opportunities, the glass ceiling syndrome, the glass cliff, the glass wall, sexual harassment, psychological harassment (mobbing), inequality in accessing social rights, informal employment, and wage discrimination. These metaphors and factors are analyzed in relation to the problems experienced by female private security officers, and solutions are proposed. In this context, a holistic multiple case qualitative descriptive study based on hermeneutic interest in knowledge construction and interpretivist research paradigms was conducted with a total of 30 female private security officers—10 each from Antalya, Burdur, and Isparta. Based on the findings obtained through this study, solution proposals were presented under the titles of recommendations for researchers and recommendations for practitioners.