İnce öğütülmüş bor atığının harçların yüksek sıcaklık altındaki mekanik özelliklerine etkisi
Effects of finely ground boron waste on mechanical properties of mortars under high temperature
  1. Tez No: 996316
  2. Yazar: ARSLAN FURKAN TAVŞANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ince öğütülmüş bor atığının harçların yüksek sıcaklık altındaki mekanik özelliklerine etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Bor madenciliği ve işlenmesi sonucunda ortaya çıkan bor atıklarının çevresel etkilerinin azaltılması ve yapı malzemelerinde katma değerli bir şekilde değerlendirilmesi, çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda, öğütülmüş bor atığı belirli oranlarda çimento yerine ikame edilerek harç numuneleri üretilmiş ve bu numunelerin yüksek sıcaklık etkisi altındaki davranışları incelenmiştir. Hazırlanan harç numuneleri kür sürecinin tamamlanmasından sonra 200°C, 400°C ve 600°C sıcaklıklara maruz bırakılmıştır. Yüksek sıcaklık etkisi sonrasında numuneler üzerinde basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve kütle kaybı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sıcaklığın harçların fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen deney sonuçları, bor atığı içeren harçların yüksek sıcaklık altında referans numunelere kıyasla farklı mekanik davranışlar sergilediğini göstermiştir. Deneysel çalışma sonuçlarına bağlı olarak artan sıcaklık seviyeleriyle birlikte numunelerin mekanik dayanımlarında azalma meydana geldiğini, özellikle bor atığının ince taneli yapısının ve kimyasal bileşiminin yüksek sıcaklık altında harç matrisinde oluşan mikro çatlak gelişimini ve yapısal bozulmaları olumsuz etkilediği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of finely ground boron waste on the mechanical properties of mortars under high temperature was experimentally investigated. The main objective of the study is to reduce the environmental impacts of boron waste generated as a result of boron mining and processing activities and to evaluate these wastes in construction materials in a value-added manner. Within this scope, mortar specimens were produced by partially replacing cement with ground boron waste at certain ratios, and the behavior of these specimens under high temperature exposure was examined. After the completion of the curing process, the prepared mortar specimens were exposed to temperatures of 200°C, 400°C, and 600°C. Following high temperature exposure, compressive strength, flexural strength, and mass loss tests were conducted on the specimens. In addition, the effects of temperature on the physical properties of the mortars were evaluated. The experimental results indicated that mortars containing boron waste exhibited different mechanical behaviors under high temperature compared to the reference specimens. Based on the experimental findings, it was observed that the mechanical strengths of all specimens decreased with increasing temperature levels. In particular, it was evaluated that the fine-grained structure and chemical composition of boron waste adversely affected the mortar matrix under high temperature by promoting microcrack formation and structural degradation.